+905325441237
bora@ozkent.co

İlham Perisi Çalışkanları Sever

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Yaratıcılık konusunda sık sık karşılaştığım tuhaf klişelerden birisi şu: “Tembeller daha yaratıcı olurlar!”
Bu tuhaf düşünce sanırım, kendilerini iş yapmaktan sakınan tembellerin, kolay yollar ve çözümler bulmaya daha meyilli olacakları önyargısından geliyor.
 
Daha yanlış ve temelsiz bir önyargı olamaz. 
 
Dünya’da çok emek verilmemiş, üzerinde çok çalışılmamış, uğruna çok ter dökülmemiş bir tane bile yaratıcılık örneği yoktur; tam tersine, her yaratıcı fikir hayata geçene kadar çok yoğun şekilde odaklanmayı ve çalışmayı gerektirir.
 
Evet, bazen beklenmedik anlarda aklınıza yaratıcı bir fikir gelebilir. Örneğin yürüyüş yaparken, uyuklarken ya da boş boş gökyüzüne bakarken. Ama bu durum, o fikir üzerine daha önce kafa yormadığınız, çalışmadığınız anlamına gelmez. 
 
Eğer yeni bir fikri “daha önce aralarında bağlantı kurulmamış bilgi parçacıklarının yeni bir şebeke oluşturacak şeklinde bağlantılandırılması” olarak tanımlarsak, yeni bir fikre ulaşmanız için, daha önce onu oluşturan bilgi parçacıkları üzerinde çalışmanız gerektiği ortaya çıkar.
 
Evet, Newton yerçekim kanunu o ağacın altında uyuklarken kafasına elma düşmesi ile bulmuştur ama Newton bu şanslı olay gerçekleşene kadar da bir fizikçiydi ve maddelerin fiziksel davranışları üzerine fena halde kafa yoruyordu. 
 
(Nitekim, fizikten çok uzak olan benim kafama istediği kadar elma düşsün, onları mideye indirmek dışında bir fikir bulamayacağıma emin olabilirsiniz.)
 
Aslında yaratıcı fikirlerle çok çalışmak arasındaki bağlantı Drexel Üniversitesinden Mark Beeman ve John Kouinos’un bilimsel çalışmaları ile de ispatlanmış durumda.
 
Deneklerinin önüne yaratıcı çözümler gerektiren problemler koyan ve denekler yaratıcı çözümü ararken onların beyin elektrik faaliyetlerini inceleyen ikili, ilginç bir sonuca vardılar:
 
“Her ne kadar yaratıcı fikir deneklerin beyninde aniden beliriyor gibi görünse de, yeni bir fikir, beynin içerisinde daha önce farklı zamanlarda yapılan faaliyetlerin ve oluşan bilgi parçacıklarının birikimi ile ortaya çıkmaktadır”.
 
Aslında yaratıcılıkları ile tanınan pek çok sanatçının da yaratıcılığa bakışı farklı değildir. Aşağıda sizi bazı sanatçıların konuya ilişkin görüşleri ile başbaşa bırakıyorum. Benim son sözüm ise şu: “İlham perisi çalışkanları sever.”
 
“Yazmak için ideal koşulları bekleyen bir yazar, kağıda tek bir sayfa yazmadan ölür” (E.B.White-Yazar)
 
“İlham beklemek amatörler içindir – geri kalanlarımız bir an önce çalışmaya koyulurlar” (Chuck Close-Ressam)
 
“Kendine saygı duyan hiç bir sanatçı şu anda yaratıcı havasında olmadığı klişesine sığınmaz” Peter Çaykovski
 
 

Bir Cevap Yazın