+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Elitlerinizi Nasıl Keşfedersiniz?

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

should-you-be-a-disruptor-or-an-innovator

Geçen yazımda herkesin yaratıcı fikir bulabileceğini ama inovasyon yapamayacağını anlatmıştım. Epey de tepki çektim; kimi olumlu, kimi olumsuz.

Tecrübelerime dayandırdığım tezim ancak belirli beceri, yetenek ve karakteristik özelliklere sahip insanların fikirleri gerçek ürün, hizmet ve iş modellerine dönüştürebileceği şeklinde. Bunun tersini savunanların “gerçek” örneklerini heyecanla bekliyorum, insanlar hakkındaki olumlu inançlarını değil.

Tezimin doğru olduğunu kabul ederseniz kendinize sormanız gereken ilk soru “peki şirketimin inovasyon elitlerini nasıl keşfedebilirim?” olmalıdır haliyle. Neyse ki bunun oldukça kolay kaynakları ve yöntemleri var.

İşte size 4 önerim.

Fikir Sisteminiz:

Bugün pek çok kurumsal şirketin fikir sistemleri var, hani şu çalışanların fikirlerini girmeye özendirildikleri sistemlerden bahsediyorum. Açıkçası fikir sistemlerinden radikal bir inovasyonun çıktığını hiç görmedim ama bu sistemleri inovasyon elitlerinizi keşfetmek için pekala kullanabilirsiniz.

Fikir sisteminde bolca fikir paylaşan, başkalarının fikirlerini geliştirmek için yorumlar yapan ve fikrinin akıbetini öğrenmek için sistem yöneticilerini sık sık rahatsız eden insanların birer inovasyon eliti olma ihtimalleri yüksektir.

Bu insanlar gerekli becerilere sahip olmayabilirler henüz -ki bu beceriler geliştirilebilir-  ama içlerinde bir yenilikçilik tutkusunun olduğuna inanabilirsiniz. Bana kalırsa inovasyonun zorlu yolculuğunda tutku beceriden daha kritiktir, bu tutkuyu sergileyen insanların dört dörtlük birer inovasyon elitine dönüşmesi çok mümkündür.

Eski Girişimciler:

Ne yazık ki çoğu girişim başarılı olamaz. Sermaye yetersizliğinden, ürün hatalarına, ortaklar arası anlaşmazlıklardan, piyasayı iyi anlamamaya kadar pek çok neden girişimcileri başarısız kılabilir. Ülkemizin zor şartlarında bir kez başarısızlığa uğrayan girişimcilerin kaynakları tükendiğinden büyük kurumlara profesyonel çalışan olarak katılmaları sık rastlanan bir olgudur.

Eğer kurumunuzda böyle eski-girişimciler varsa onları birer inovasyon elitine dönüştürebilirsiniz. Bir kez girişimciliğin tadını alan insanların kurumunuzdaki inovasyon projelerine büyük bir tutkuyla sarılmaları yüksek ihtimaldir. Üstelik geçmiş başarısızlıklarından edindikleri tecrübe de size büyük katkı sağlayacaktır.

Çözüm Uyduranlar:

İnovasyon elitleri problemleri görmezlikten gelemezler ve mutlaka bir çözüm geliştirmeye çalışırlar. Bazen bu çözümler son derece uyduruktur, bazense oldukça gelişmiş. İnovasyonun temeli problem çözmek olduğundan bu tür uyduruk bile olsa çözüm geliştirmeye meraklı insanlar sizin için büyük potansiyel oluşturular.

Üretim şirketlerinde uyduruk çözümcüleri kolay keşfedersiniz. Ellerindeki ekipmanla üretim sahasının çeşitli problemleri için geliştirdikleri çözümler kolayca gözünüze çarpacaktır. Beyaz yakalılar arasında da uyduruk çözümcülere rastlayabilirsiniz. Mesela kurumunuzun bilgi sistemlerinin beceremediği işleri Excel üzerinde geliştirdikleri mucizevi uygulamalar ile çözenleri bir inceleyin, birer inovasyon eliti ile karşı karşıya olma ihtimaliniz yüksektir.

İnsan Kaynakları Uygulamaları:

Ben verdiğim eğitimler sırasında inovasyon elitlerini kolayca gözlemleyebiliyorum. İnsan kaynakları yöneticileri inovasyon ve yaratıcılık eğitimlerine katılsalar kurumlarındaki inovasyon cevherlerini kolayca tespit edebilirler.

Ayrıca “assesment” uygulamaları ile de inovatörleri keşfetmek mümkün. Türkiye’de çok başarılı uygulamalar görmedim ama insan kaynakları yöneticilerinin kafa yorsalar yepyeni keşif araçları geliştirebileceklerine de eminim.

Hadi bakalım sevgili okurlarım, şimdi inovasyon elitlerinizi keşfetmeye…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın