+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Farkılılaşmak Değildir!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)
Good Year Işıklı Lastik Projesi

Ne yazık ki Türkiye’de (ve belki de Dünya’da) inovasyon konusunda çok ama çok yanlış bir eğilim var.

İnovasyonun amacının farklılaşmak olduğunu sanan, farklılaşma adına bazı tuhaf fikirlerin peşine düşen çok sayıda danışman ve yönetici dolanıyor ortalıkta. Hepsinin ağzında da şu tuhaf slogan: “Farklılaş ya da öl!”.

Değerli okurlarım. İnovasyon kesinlikle farklılaşmak için yapılmaz. Evet inovasyon sonuçta farklılaşma getirebilir, ama inovasyonun asıl amacı farklılaşmak değildir.
İnovasyonun amacı müşterilerimiz için yeni bir değer yaratmak ve müşterilerin bu değeri takdir etmesi sonucunda kar etmektir. Bu kar doğrudan para olabileceği gibi, müşteri sadakati sağlamak ya da marka bilinirliğini güçlendirmek olarak da şekillenebilir.
Müşterilerimiz için değer yaratmanın ise bir tek formülü vardır: Onların bir problemlerine ya da ihtiyaçlarına piyasadaki mevcut ürünlerden (hizmetlerden) daha iyi bir çözüm sunmak. Sunduğumuz değerin takdiri tamamen müşterilere aittir. Eğer ürünümüzü satın alıyor ve daha da önemlisi kullanıyorlarsa bir değer yaratmışız demektir. Müşteriler tarafından takdir edilmeyen fikirler birer inovasyon olarak tanımlanamazlar, olsa olsa birer “inovasyon denemesi” şeklinde değerlendirilebilirler.
Farklılaşmaya çalışmak içe dönük” bir bakış açısıdır. Oysa ancak gerçek müşteri ihtiyaçlarını ve problemlerini anlamaya çalışan, bu problem ve ihtiyaçları çözmek konusunda kullanılabilir ürünler ortaya koymaya odaklı bir yaklaşım gerçek anlamda inovasyon üretebilir. Farklılaşmak adına yapılan beyin fırtınalarından ciddi bir inovasyon hiç bir zaman ortaya çıkmamıştır. Ancak müşterileri anlamaya yönelik çabalardan gerçekten etki yaratan inovasyonlara ulaşabilirsiniz.
Üst sol köşedeki resimde bir zamanlar Goodyear’ın farklılaşmak adına ortaya attığı “ışıklı otomobil lastiği” fikrini görüyorsunuz: Yarı şeffaf ince bir dış lastik, içinde de ampuller! Goodyear’ın bu oldukça eğlenceli icadı, hem müşteriler için bir değer yaratmadığından, hem de yolda ikide bir patlayan ampullere para dayanmayacağı için rafa kalkmış. Kimbilir ne kadar çok kaynak harcanmıştır bu gülünç “farklılaşma” fikri için?
Sanırım Goodyear’in ışıklı otomobil lastiği fikri derdime anlatmama yardımcı olmuştur. Aman diyeyim siz de farklılaşma adına böyle tuhaf fikirlere değerli zamanınızı ve paralarınızı harcamayın. Unutmayın, gerçek inovasyon müşterilere odaklanır, farklılaşma saçmalığına değil.

Bir Cevap Yazın