+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Fikrinizi Paylaşın

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

share_idea_bannerBazı fikir sahipleri ve girişimci adayları iyi bir fikirlerinin olduğunu ama bunu paylaşırlarsa çalınacağından korktuklarını söylüyorlar. İlk bakışta haklı bir argüman gibi gözüküyor olsa da, bir fikrin gerçekte nasıl geliştiğini ve uygulamaya alındığını incelerseniz, bunun çok da akıllıca bir davranış olmadığını görürsünüz.

Birincisi; eğer karşınızdakiler sadece fikrinizi dinleyip onu sizden önce hayata geçirebiliyorlarsa ortada bir fikir filan yok demektir zaten. Bu kadar kolayca uygulanabilen bir fikir, onu piyasaya ilk süren siz bile olsanız rakipleriniz tarafından hızla taklit edilecek ve size hiç bir rekabet avantajı yaratmayacaktır. Bir fikirden gerçekten para kazanmak istiyorsanız taklit edilmesinin zor olması gerekir. Çünkü çoğu sektörde fikri ilk uygulamaya geçiren olmanın pek de bir önemi yoktur, sonradan piyasaya giren taklit ürünler sizi silip süpürebilirler.

İkincisi; fikrinizi potansiyel müşterilerinizle, tedarikçilerinizle ve diğer müstakbel paydaşlarla paylaşmazsanız, gerçekten iyi bir fikriniz var mı, yoksa sadece hayal mi kuruyorsunuz asla bilemezsiniz. Ayrıca fikrinizi geliştiremezsiniz de. Verdiğim inovasyon danışmanlığı hizmetleri sırasında, fikir sahiplerinin müşterilerle konuştukça ve prototip denemeleri yaptıkça fikirlerini kökten değiştirdiklerini o kadar sık görüyorum ki. Kimseyle konuşmadan fikrinizi hayata geçirmeye çabalamak intihar etmeniz, yani hiç bir müşterinin talep etmediği bir ürünü üretmeniz anlamına gelebilir.

Ve üçüncüsü; inovasyonda zor olan fikir bulmak değil, fikri uygulamaya almaktır. Fikrinizi paylaştığınız  herkesin böyle bir yeteneğe sahip olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Pek az kişi ve kurum yenilikçi fikirleri uygulamaya almak konusunda beceriklidir, içiniz rahat olsun. Danışmanlık verdiğim çok sayıda firmanın kendi bünyelerinden çıkan fikirleri bile hayata geçirmekte ne kadar zorlandıklarını gördükçe, fikrin toplam inovasyon sürecinin çok küçük bir parçası olduğuna iyice kalpten inanıyorum.

Hem fikrinizi geliştirmek, hem kendinize ortaklar bulmak, hem de sermaye kaynaklarına erişmek için fikrinizi biran önce paylaşmaya başlayın. Korkmayın, fikriniz paylaştıkça büyüyecektir.

 

Bir Cevap Yazın