+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Deneme Süreçlerinizi Dijitalleştirin

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Rakiplerinden daha hızlı ve daha çok deney yapanlar inovasyonda daha başarılı oluyorlar. Çünkü inovasyon sürecinin temelinde “yeni fikir-deneme-yanılma-öğrenme-yeni fikir-yeni deneme” döngüsü yatıyor.

Dijital girişimlerin inovasyonda fiziksel ürünlerle uğraşan şirketlerden daha başarılı olmasının nedeni de bu; yukarıda bahsettiğim döngü dijital ürünlerde çok daha hızlı, düşük riskli ve düşük maliyetli bir şekilde tekrarlanabiliyor.

Bu durumda fiziksel ürün üreten bir firmaysanız deney sürecinizi dijitalleştirmenizde büyük fayda var. 3 boyutlu baskı ya da artırılmış gerçeklik gibi dijitalle fizikseli birbirine yakınlaştıran teknolojiler bu konuda size yardımcı olabilirler. Ya da Monsanto firması gibi ileri gidip kendi “simulasyon” ortamınızı da yaratabilirsiniz.

Monsanto tohum genetiğini geliştirme deneylerinde kendi geliştirdiği bir simulasyon yazılımını kullanıyor. Firma “Moleküler Üretim Platformu” adını verdikleri bu yazılım sayesinde yeni fikirler için çok uzun süreli fiziksel ürün deneyleri yerine, hızlı simulasyonlar sayesinde çok hızlı deneyler gerçekleştirilebiliyor.

Eğer inovasyon yapmak isteyen bir üretim firmasıysanız, dijital deney platformlarını öğrenmek ya da kendi platformunuzu geliştirmek sizin için de öncelik olmalı.

Bir Cevap Yazın