+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Hataya Tolerans Gösterin, Yeteneksizliği ve Tembelliği Cezalandırın

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Aralarında benim de olduğum hangi inovasyon uzmanını dinleseniz size şunu söyleyecektir: Kurumunuzda inovasyon kültürünü güçlendirmek istiyorsanız hata toleransını artırmalısınız.

İnovasyon süreçlerinin bol deneme-yanılma-öğrenmeli aşamalardan oluşması uzmanların hata toleransı aşkının arkasındaki temel sebep. Ben de şu linkten ulaşabileceğiniz bir yazımda bu konudaki görüşümü bildirmiştim daha önce.

Ama hata toleransı konusunda atlanan önemli bir mesele var: Bu toleransı kimlere ve hangi hatalar için göstereceğiniz.

İçinde bulunduğum pek çok inovasyon projesinde takımlar çeşitli hatalar yapıyorlar. Bu hataların bir kısmı hakikaten yepyeni şeylerin denenmesi sırasında meydana geliyor.

Yepyeni şeyleri denerken ortada bir hayli çok belirsizlik olduğu ve bu belirsizlikleri ön araştırma ile gidermek mümkün olmadığı için hata yapmak da doğal. Bu tip hataları kesinlikle desteklemelisiniz.

Ama bir de tamamen inovasyon takımının yetersizliklerinden dolayı saçmasapan şeylerin yapılmasından doğan hatalar var. İşte bunlara karşı hiç de tolerans göstermemelisiniz.

Mesela iyi bir mühendislik hesaplaması ile ortadan kaldırılabilecek bir riskten dolayı ürününüz başarısız olmuşsa, o yanlış hesaplamayı yapan mühendise karşı kesinlikle bağışlayıcı değil, cezalandırıcı olmalısınız.

Ya da pekala basit bir eğitimle bile öğrenilebilecek bir kullanıcı deneyimi temel prensibi, takım üyeleri o eğitimi almak konusunda tembellik yaptıkları için ürünün müşteriler tarafından sevilmemesine neden olunmuşsa, o takımın üyeleri bu hatalarının hesabını vermeli.

İnovasyon konusunda çok başarılı şirketlerin yumuşak ve hata dostu kültürlerine sahip oldukları safsatalarına sakın inanmayın.

Steve Jobs, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi inovasyon dehalarının aynı zamanda dünyanın en kolay işten insan atan insanları olduklarını unutmayın.

Hangi hataların tolere edilip, hangilerine karşı katı davranmanız gerektiği konusuda basit bir kriter vererek tamamlamak istiyorum yazımı:

Yepyeni bir iş modeli ya da teknoloji üzerinde çalışırken, daha önce hiç denenmemiş, üzerinde yeterince bir araştırma olmayan bir unsur deneniyorsa burada yapılacak hataları kucaklamalısınız. Hatta eğer takım bu hatanın sonunda başkalarının bilmediği yeni bir şeyler öğrenmişse bu hatayı kutlamalısınız da.

Öte yandan takım ön araştırmayı iyi yapmadığı, mühendislik ve tasarıma yeterince özeni göstermediği, ya da yeterince çalışmadığı için bir hata yapıyorsa, işte o zaman da gayet katı olmalısınız.

Sonuçta siz bir iş yerini yönetiyorsunuz, ana okulunu değil.

Bir Cevap Yazın