+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Hep Yanlış İnsanları Eğitiyorum!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İnovasyon ve yaratıcılık eğitimlerimde hep yanlış insanları eğitiyorum.

Şöyle ki…

Eğer hiyerarşinin alt kademelerindeki insanları eğitiyorsam bana “önce yöneticilerimizi eğit, onlar yaratıcı fikirlerimizin önünü kapatıyorlar” diyorlar.

Genellikle bu serzenişleri, yöneticilerin hakikaten fikir ve inovasyon katili olduğunu ispatlayan davranışlarının dehşetingiz hikayeleri ile tamamlanıyor.

Eğer orta seviye yöneticileri eğitiyorsam daha da büyük bir hata yapıyorum demektir. Onlar hem üst yöneticilerini kendilerine gerekli kaynak ve insiyatifi vermedikleri için kızgınlar, hem de astlarının tembel, sorumsuz ve yaratıcılıktan uzak insanlar olduklarını düşünüyorlar.

Üst seviye yöneticiler ile eğitimdeysem, bu kez de Türkiye’de ki insan kaynağının berbat olduğunu, devletin inovasyonu desteklemediğini, zaten şirket ortaklarının da kısa dönemde kar etmek dışında bir dertlerinin olmadığından hayıflanıyorlar. Valla bazen samimiyetle acıyorum üst yöneticilerin bu biçareliğne.

Yanlış eğitimci kitlesi meselesi sadece organizasyonel seviyelerle kısıtlı da değil.

Şöyle ki…

Eğer pazarlamacıları eğitiyorsam, üretim departmanının ne kadar da tutucu ve sahadan uzak olduğunu dinliyorum. Eğer üretim ekiplerini eğitiyorsam pazarlama departmanlarının fikirlerinin uçuk ve her türlü verimlilik kaygısından uzak zırvalıklar olduğunu öğreniyorum. Satıcılar ise üretim ve pazarlamacıların alayına kızgınlar; satılamayacak, aşırı fiyatlı ve müşterilerin beğenmediği ürün fikirlerinden bıkmış durumdalar.

Daha fazla uzatmayım.

Ben bir türlü şirketlerde inovasyon ve yaratıcılık için doğru insanı eğitemedim. Hep sorun başka bir yerde. Hep engeller başka departmanlardan kaynaklanıyor. Hep başka birileri fikirleri öldürüyor. Herkes inovasyon yapacak da, yerleri dar…

Ya arkadaş birisi bana yardımcı olsun; ben kimleri eğiteyim de şirketlerimiz daha inovatif, daha yaratıcı ve tabii daha girişimci yapılara kavuşsun?

Önerilerinizi bekliyorum…

5 cevap

 1. Anonymous dedi ki:

  Değişik kademeleri birarada eğitmek soruna fayda sağlamaz mı?

 2. Bora Özkent dedi ki:

  Aslında haklısınız. Sorun eğitim süreçlerinin bu şekilde tasarlanmamış olması. Farklı yönetim seviylerini aynı eğitime sokmak epey bir süreç değişikliği gerektiriyor.

 3. Anonymous dedi ki:

  Sirketler inovasyonu sirket kulturu olarak belirleyip, insan kaynaklarini da sirket DNA'ne uygun olarak secmedikce korkarim hep yanmlis insanlari egitiyor olabilirsin Bora 🙂 Deniz…

 4. Bora Özkent dedi ki:

  Doğru söze ne denir:) Ama bir yandan da en büyük kurumlarda bile işe girişen iç girişimciler var. Onlar sonuç alıyorlar.

 5. Anonymous dedi ki:

  Çok zor bir soru olmuş. Doğru yanıtın kendisi bir inovasyon olabilir.

Bir Cevap Yazın