+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Kurumlarınızda Hamamböceklerine İhtiyacınız Var

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

AMER COC

İnovasyon çok zorlu yolculuk. Hata yapma, başarısızlığa uğrama ihtimaliniz çok yüksek.

İş modeliniz yanlış olabilir, pazar büyüklüğünü abartılı tahmin etmiş olabilirsiniz, teknolojiniz çalışmayabilir, yatırımcılar fikrinizi itici bulabilirler… Yüzlerce nedenden başarısız olabilirsiniz.

Hamamböceği gibi olmak bu nedenle çok önemli.

Okuduğum ilginç bir makalede AirBnb fikrinin ünlü girişim hızlandırma merkezi Y Combinator tarafından red edilmek üzereyken yaşanan ilginç bir tesadüfle nasıl geriye döndüğünü anlatıyor.

AirBnb kurucuları Y Combinator başkanı ünlü yatırımcı Paul Graham’ı iş modelleri konusunda bir türlü ikna edemezler. Kurucular toplantı odasını büyük bir hayal kırıklığı içinde terk ederlerken o sıralar sadece geçinebilmek için sattıkları kişiselleştirilmiş mısır gevreği kutularından birisini Graham’a ikram eder.

Graham’ın tepkisi ilginç olur: “Vay canına siz hamamböcekleri gibisiniz… siz asla ölmezsiniz!”

Büyük kurumlara sık sık inovasyon projelerinde danışmanlık veren birisi olarak söyleyebilirim ki yeterince sayıda “hamamböceğine” sahip değiller. Kurum içi girişimciler zorluklar karşısında fazla hızlı yılıyor, örneğin yöneticilerinden aldıkları olumsuz bir yorumla fikirlerinden vazgeçiveriyorlar.

Büyük kurumlara tavsiyem daha fazla “hamamböceği” istihdam etmeleri ve bünyelerinde zaten yer alan “hamamböceklerini” keşfedip inovasyon projelerine katmaları.

Ne dersiniz siz de bir “hamamböceği” misiniz?

Bir Cevap Yazın