+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Müşterilerinizi Röntgenleyin

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

6a00d8341ca86d53ef017615acbaff970c-800wiDaha önce yazdığım gibi müşteri mülakatları müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını anlamak konusunda çok önemli araçlardır. Ancak müşteri mülakatları fiziksel gözlemle desteklenmediklerinde bizi hataya sürükleme ihtimalleri de ne yazık vardır.

Bu nedenle müşteri mülakatlarını antropolojik gözlemlerle desteklemek ve müşterilerin mülakalatlarda anlattıklarının gerçek olup olmadığını bir dedektif gibi araştırmak gerekir. Unutmayın, insanların ne söyledikleri değil, gerçekte ne yaptıkları önemlidir.

Tom Kelley 10 İnovasyon Emri isimli kitabında mülakatların nasıl yanıltıcı olabileceğine ve neden antropolojik gözlemlerle desteklenmeleri gerektiğini çok matrak bir örnekle anlatıyor, sizlerle paylaşmak istedim.

Bir gıda üreticisi için sağlıklı gıda tüketme alışkanlıklarını inceleyen bir ünlü tasarım firması Ideo’nun danışmanlarından birisi yeme alışkanlıklarını ve yemek hazırlıklarını gözlemlemek için birkaç insanın evlerine misafir gider.

Danışmanın evine konuk olduğu kadınlardan bir tanesi, adeta ideal bir ev kadını gibi davranır. Danışmanın ziyareti sırasında fırında pişen tavuğun kokusu burnuna çarpar. Sağlıklı bir salata ve haşlanmış sebzeler sofradadır.

Eğer danışman orada daha kısa zaman geçirmiş olsaydı, ailenin beslenme alışkanlıkları konusunda belirgin ama yanlış bir fikirle geri dönecekti, çünkü birkaç dakika sonra kadının çocukları eve geldiklerinde yüzlerindeki şaşkınlığı kamera kaydetmişti: “Anne? Sen yemek mi pişirdin?!”

Bu martak örnekte de gördüğünüz gibi sadece müşteri mülakatları ile hareket edip fikirlere yatırım yapmak hiç bir zaman alınmaması gereken bir risktir. Müşterilerinizi fiziksel olarak gözlemleterek fikilerinizi ispatlamaya çalışın, bu sizi çok daha güvenli denizlerde tutacaktır.

Bu gözlemler sırasında yepyeni fikirler bulma şansınızın gayet yüksek olması da işin cabası bu arada.

Bir Cevap Yazın