+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon İçin Yeniden Startup Olun!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

shoesBüyüklerin küçük inovasyonları başlıklı yazımda büyük kurumların radikal inovasyon konusunda startupların çok gerisinde kaldığını anlatmış, bunun en büyük nedenini ise startupların geçerli  iş modelleri “aramak” konusunda büyük kurumlardan çok daha başarılı olmalarına bağlamıştım.

İddiam şuydu: Startupların “aramak” konusundaki yeteneklerinin yerini büyük kurumlarda zaten bulmuş oldukları ve işe yaradığı yıllar içinde ispatlanmış olan iş modellerini “korumak” güdüsü alıyor.

Aslında bu son derece de doğal ve anlaşılabilir bir durum. Başarılı büyük kurumların riske etmek istemeyecekleri pek çok şeyleri var: Kurumsal imaj, sermaye piyasaları ile ilişkiler, marka konumlanması ve tabii ki en üst yöneticilerden en alttaki memurlara kadar tüm çalışanların mevcut iş modelinin değişmesinin getirdiği risklere karşı dirençleri…

Ünlü Kodak vakasını bir düşünsenize; dijital fotoğraf makinasının keşfi Kodak araştırmacıları tarafından ta 1976’da yapılmasına rağmen, Kodak bugünün dijital fotoğrafçılık pazarında neredeyse hiç yok. Herhalde o dönemki Kodak yöneticileri geleneksel “film” işlerine darbe vuracak dijital fotoğraf makinasının kendi elleriyle piyasaya sürülmesi fikrinden hiç hoşlanmamışlardır. Bu kadar büyük bir değişimle nasıl başa çıkacağınızı hayal etmek bile zordur. Dedim ya, tamamen doğal ve anlaşılır bir durum.

Zaten büyük organizasyonların tüm sistem ve süreçleri de varolan iş modellerini korumak, onun çeşitli unsurları üzerinde mükemmeleşmek üzere tasarlanmışlardır. Yıldan yıla dengeli bir büyüme her kurum CEO’sunun en büyük amacıdır ve şirket hissedarları da ondan bunu beklerler. Ortada dönen para büyüktür ve kimse bir startup gibi risklere atılmaktan haz etmez.

Esasında devasa bürokratik yapılar da bu amaçla kurulmuşlardır. Bunların temel fonksiyonu şirketin riskler almasını engellemek, belirsizlikleri mümkün olduğunca ortadan kaldırmaktır. Bu konuda daha önce blogumda yayınladığım yazı dizime göz atmanızı tavsiye ederim.

Doğal olarak büyük kurumların inovasyonu yönetme ve yeni ürün tasarımı süreçleri de yukarıda anlattığım eğilimlerinden dolayı önemli sorunlar içeriyor.  Bir sonraki yazımda bu konuyu ele alacağım.

Beni izlemeye devam edin.

Bir Cevap Yazın