+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Sunum Şampiyonlarının Değil, Yazabilenlerin İşi…

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İnovasyon ve girişimcilik gittikçe mekanikleşiyor günümüzde. 

Belki yaratıcılığın doğasına aykırı, ama olan da bu sonuçta.

Adına ister yalın girişimcilik, ister tasarımcı düşünce, ister fikir hızlandırma deyin yolculuk hep aynı. Ve bu yolculuğun en önemli duraklarında sunumlar var.

Yöneticiyi proje onayına ikna etmek için sunum, girişimciden para koparmak için sunum, takımına üye kazanmak için sunum, yarışmayı kazanmak için sunum…

Sunum yap, sunum yap, sunum yap.. 

Bu sunumların içerikleri ve formatları da standartlaşmış durumda. 3 dakika sürecek bir sunuma hang slaytların, hangi sırayla anlatılacağı kurala bağlı neredeyse.

Oysa dünyanın en inovatif şirketi Amazon hiç de böyle bir süreç izlemiyor.

Amazon hala eski usul yazı yazmanın,  yazılanları dikkatle okumanın ve hakı verilen derin bir tartışmanın önemine inanıyor.

Amazon çalışanları bir fikirleri olduğu zaman önce onu yazıya döküyor ve uzunca bir memorandum hazırlıyorlar.

Memorandum fikrin müşterilere ne katacağını, onların hayatını nasıl iyi yönde değiştireceğini, hayal edilen ürün ya da hizmeti kullanan müşterilerin neler söyleyeceklerini, kendilerini nasıl hissedeceklerini ve arkadaşlarına neler anlatacaklarını ortaya koyuyor.

Memorandum aynı zamanda iç paydaşlardan gelebilecek sorulara yanıtları da içeriyor tabii, ama asıl odak müşteri beklentileri. 

Oldukça emek harcanarak yazılan memorandum kurum içi paydaşlara dağıtılarak okumaları ve hazmetmeleri isteniyor. Daha sonra yapılan toplantılarda bu yazılı notların üzerinden gidilerek fikirler geliştiriliyor ve tüm paydaşların görüşleri fikrin gelişimine entegre ediliyor.

Fikir memorandumları Amazon kurucusu Jeff Bezos’un yazmakla düşünmek arasındaki derin ilişkiye olan sarsılmaz inancına dayanıyor.

Ünlü gazeteci yazar Fareed Zakaria şöyle anlatıyor yazma ile düşünmenin ilişkisini:

“Düşünmek ve yazmak ayrılmaz şekilde iç içe geçmiş becerilerdir. Düşüncelerimi yazıya dökmeye başladığımda, onların büyük mantık boşlukları bulunduracak şekilde ard arda dizilmiş yarı pişmiş tutarsız dürtü silsilelerinden ibaret olduğunu farkediyorum.”

Sıkı bir yazı savunucusu olarak Zakaria’ya ve Amazon yöneticilerine tamamen hak veriyorum.

Belki de ülkemizdeki onca girişimcilik yarışmasına ve yapılan yüzlerce sunuma rağmen dünya çapında inovasyonlar yapamamızın nedeni bu kadar basittir: Fikirlerimizi yazıya dönüştürmeyi bilmemek.

Yazıyı kültürünün en kritik parçalarından birisi olarak gören Amazon’un inovasyon konusunda bir bildiği var gibi gözüküyor.

Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın