+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Tutkusu İçin “Anlam” Şart!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

 

maxresdefault

Büyük kurumlarda iyi fikirlerin hayata geçirilememesinin bir çok nedeni var. Bugün sadece birinin üzerinde duracağım: “Anlam Yoksunluğu”

İnovatif fikirleri hayata geçirecek olan biz fanilerin duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarımızın en temelinde “bir anlam üretmek” yatıyor. Yaptığım iş neye hizmet ediyor sorgulamasıyla başlayan süreç, “ben neden varım, ne yapıyorum”a kadar giden felsefi bir boyuta erişebiliyor.

Yapılan araştırmalar, 21. Yüzyıl insanının en büyük derdinin anlam arayışı olduğunu öne sürüyor. Anlam üretmek bu kadar temel bir ihtiyaçken, büyük bir tutuluyla çalışmayı gerektiren inovasyon bundan nasıl kopuk olabilir ki?

Bugün başarılı inovasyonlar yapan şirketleri incelediğimizde çalışanlara fikirlerin hayata geçmesiyle oluşacak anlamları çok güçlü bir şekilde anlattıklarını görüyoruz.

Facebook’u düşünelim.  Geçenlerde Harvard’ta “anlam” konusunda müthiş bir konuşma yaptı Zuckerberg (videosuna aşağıda ulaşabilirsiniz).

Marc Zuckerberg boş konuşmuyor, anlattıklarını işine de yansıtıyor. O şirketi büyütürken ekiplere ne için çalıştıklarını, neyi neden yaptıklarını anlatmaktan asla vazgeçmiyor. Bugün Facebook’a baktığımızda anlamı görmemek mümkün mü? Misyonları şöyle: “Kişileri birbirine bağlamak, bir grubun / bir bütünün parçası gibi hissetmelerine yardımcı olmak”.

Siz Facebook’un çalışanı olsanız, bu nihai anlam için yeni fikirler üzerinde çalışmak konusunda tutukulu olmaz mısınız?

Facebook gibi anlam üreten bir çok şirket var, neden siz de bunlardan biri olmayasınız?

İş arkadaşlarınıza veya ekiplerinize yaratıcı sürecin sonunda yakalayacağı anlamı tanımlayın.

İnsanlar neden yeni fikirler üretip, onları hayata geçirsinler? Oyunu değiştirmek için neden motive olsunlar? Dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için mi? Müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için mi? Mükemmel bir deneyimle yaşamlarda fark yaratmak için mi?

Kişilere tutkuyla peşinden gidecekleri, insanlığa, dünyaya veya duygulara değdiklerini hissedebilecekleri anlamlı vizyonlar çizin. Önce bu anlamı tanımlayın, sonra kurum kültürünüzün özüne yerleştirin. Yani inovasyonunuzla müşterilerde nasıl bir his uyandırmak istiyorsanız, ekiplerinizin de aynı hissi yaşamasını sağlayın. Bunu nasıl yapacağınız başka bir yazının konusu olsun.

Ya da beni çağırın anlatayım:)

Uzun lafın kısası: Anlamın olmadığı yerde fikirler sabun köpüğü, inovasyon tutkusu saman alevi olur. Şimdi düşünme zaman: Siz hangi anlamların peşindesiniz?

Not: Bu yazının oluşmasında bana çok yardım eden Sevgilim Pınar Kaçar’a çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın