+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Vizyonla Başlar

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Bu blogda pek yapmadığım bir uygulama ama bugün çok beğendiğim için alıntı bir yazıya yer vermek istiyorum. İnovasyonla vizyonun ilişkisini çok iyi anlattığı için seçtim. Paul Sloane’nin http://www.destination-innovation.com  adlı web sitesinde yayınladığı yazısını sizlerle paylaşıyorum.

“Her organizasyonun yaptığı her şeyden vazgeçmeye hazırlıklı olmalıdır”  diyor muazzam yönetim gurusu olan Peter Drucker. 

Peki, ne demek istiyor? 

On yıllık bir zaman içerisinde işletmeniz şu anda olduğundan tamamen farklı olacak. Önümüzdeki on sene içerisinde geçtiğimiz otuz sene içerisinde gerçekleşenden çok daha fazla değişiklik yaşanacak. Sağladığınız her ürün ve servis ya da dağıtım kanalının yerini daha iyi bir başkası almış olacak. Eğer durum bu değilse, o zaman işletmenizin daha hızlı değişen rakipleriniz tarafından ayağının kaydırılmış olma şansı oldukça yüksek demektir. 

Tüketici seçimleri ve güçlü yeni teknolojilerle dolu olan bir dünyada, kurumsal Darvincilik her şeyi hızlandırıyor olacak – sadece en iyi uyum sağlayan ve en hızlı olanlar yaşamlarına devam edebilecekler.


Böyle  bir ortanda değer yaratmanın en iyi yolu, rekabetin önüne inovasyon ile geçmektir. Sizin gösterinizin bulunduğunuz yerdeki tek olmasını sağlayacak geçici tekeller yaratmanız gerekir. Bunu en muazzam varlığınızın, yani çalışanlarınızın yaratıcı güçlerini kullanarak yapabilirsiniz. Hedef onları devamlı olarak yeni yollarla iş yapma yolları arayan oportünist (fırsatçı) girişimcilere çevirmektir.

Çalışanlarınıza değişim ile baş edebilmeleri ve sorunları inovasyon için birer olanak olarak görmeleri için nasıl enerji verir ve ilham kaynağı olursunuz? İşletmenizin bugün nerede olduğuna ve gelecekte nerede olmasını istediğinize bakarak başlayın. İşletmenizin geleceği için bir vizyon resmedin. 

İnovasyonda önü çekecek ve değişim sırasında başarıyı artırmak için liderin herkes için amaçlayacakları açık ve net bir hedefle başlaması gerekir.  Hiçbir şey hedefini iletmekten daha önemli değildir. Nereye gideceklerini bilmiyorlarsa, tutkulu, adanmış ve hevesli bir ekip oluşturamazsınız. Onların istikametlerini görmeleri ve yolculuğa katılmaları gerekir.

Vizyon heyecanlandıran, zorlayan ve inanılır olmalıdır. Lego’nun amacı “hepimizin içindeki çocuğu beslemektir”. Vizyon ifadelerinin kısa ve ilham verici olması gerekir. Bu ifadeler mükemmel müşteri hizmeti ile ilgili anlaşılmaz ve belirsiz klişelerden uzak durmalıdır. Vizyon bugünün iş yapma çeşitleri ile kısıtlanmamalıdır. Çalışanlara başarmaya çalışırlarken muazzam bir özgürlük veren bir hedef belirlemelidir. 

Tesco’nun temel amacı “Hayatları boyunca sadakatlerini kazanmak için müşteriler için değer yaratmaktır”. Bunu gerçekleştirmek, Tesco’nun İngiltere’deki önde gelen süper market zinciri olarak kalmasını ve başka alanlara da açılmasını garanti altına almış oluyor. 

Bir ilaç sektör devi olan Glaxo Smith Kline’ın “insanların daha fazla şey yapmasına, daha iyi hissetmesine ve daha uzun yaşamasına imkân vererek insan yaşamının kalitesini yükseltmek” gibi bir amacı var. Onlar amaçlarını ilaçların, kimyasalların ya da pazarın günlük terimleri ile değil, insanların hayatlarını geliştiren ilham verici terimlerle tanımlıyorlar.

Vizyon stratejik planların, hedeflerin ve ölçümlerin başlama noktasıdır. İşletmenin kilit performans ölçümleri, vizyondan gelen hedeflere ulaşma konusundaki gelişimin nasıl yapıldığını ölçecektir. Vizyon için çabalamak her zaman değişimi içerecektir. 

Bu bugün bulunduğumuz yerden daha iyi bir geleceğe olan yolculuk. Bu yolculukta gerekli olan değişimleri gerçekleşmekte bir risk bulunuyor ancak liderin çalışanları durdukları yerde kalırlarsa daha büyük bir riskle karşılaşacaklarına ikna etmesi gerekir. Gelecek için bir vizyonları olmayan ve değişimi istemeyen organizasyonlar, kaderlerinde bilinmezlik ve tükenme olanlardır. 

Bir Cevap Yazın