+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyon Yapacaksınız Saçmalayın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Mantıklı olmak iş hayatında pek önemsenen bir beceri.

Her kararımızın mantıklı, rasyonel analizlerle beslenebilir ve ön görülebilir sonuçlara dayalı olması ve kapsamlı müşteri anketleri ile desteklenmesi pek kıymetli.

Belki de tam bu yüzden inovasyon yapamıyoruz.

Çünkü saçmalamaktan ödümüz kopuyor. Oysa bugün başarısını hepimizin takdir ettiği pek çok iş fikri başlangıçta inanılmaz saçma gözüküyordu.

İşte size çok başarılı olmuş bazı ürün ve hizmetlerin ilk ortaya atıldıklarında herkese saçma gelene değer önermeleri.

“İnsanlar çok pahallı ama çok havalı gözüken bir elektrik süpürgesini satın almak isterler.” (Dyson)

“Yazarlarının hiç para kazanmayacağı ve hizmetlerini tamamen bedava sunacakları dünyanın en kapsamlı çevrimiçi ansiklopedisini oluşturmak istiyorum.” (Wikipedia)

“Gelecek yüzyılın en çok giyilen kıyafeti mavi renkli, sert ve rahatsız kumaşlardan yapılan, zaman içinde rengi atan ama eskidikçe daha da değerli gözüken kumaşlardan üretilen pantolonlar olacak.” (blue jeans)

“İnsanlar karton bardaklarda 10-15 liraya satılan vasat kalitedeki kahveleri satın almak için sabahları uzun kuyruklara girecekler.” (Starbucks)

“İçinde yolunuzu bile bulamayacağınız devasa mağazalardan binbir zahmetle satın alacağınız mobilya parçalarını kendi kas gücünüzle eve taşıyacak ve yine kendi kas gücünüzle monte edeceksiniz.” (IKEA)

Nasıl, her biri birer mantık harikası değil mi:)

Buna karşın hepsi de çok başarılı olmuş fikirler.

Belki de inovasyon yapmak için önce mantığı biraz kenara bırakmak lazım. Çünkü genellikle mantıklı olan her şey zaten yapılmış durumda ve fırsatlar mantıksız gözüken alanlarda.

Ne dersiniz, biraz saçmalamaya var mısınız?

Bir cevap

  1. Nes dedi ki:

    Allah’a şükür her alanda haddimizi aşıyoruz😂

Bir Cevap Yazın