+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyona Demokrasi Geldi!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Günümüzde inovasyon yapmak tarihte hiç olmadığı kadar kolay ve demokratik bir hale gelmiş durumda.

Bir zamanlar sadece büyük kurumların ya da devletlerin kontrolünde olan inovasyon kaynakları, artık fikri olan herkesin emrindeler. Üstelik pek çok kaynağa bedava ve neredeyse hiç bir sınırlama olmadan ulaşabiliyorsunuz.

Eskiden fikir sahibi bir iş insanın önünde çok sayıda ve inanılmaz zorlukta engeller vardı; finansman kaynaklarına erişmek, ürünü geliştirmek için gerekli bilgileri elde etmek, güçlü bir takım kurmak, hayal edilen  ürünün tasarımını yapmak ve prototipini geliştirmek, üretimi gerçekleştirmek, ürünün tanıtımını ve satışını yapmak, dağıtım, satış sonrası hizmetler ve tabii ki tahsilatların gerçekleşmesi…

Kimbilir bu zorluklar ne çok mucidin önünü kapattı, fikirlerinin ölü doğmasına neden oldu? Ya da her türlü zorluğa rağmen fikirlerini hayata geçirme mücadelesine girenlerin başlarına kimbilir ne işler geldi, ne çoğu battı, perişan oldu.

Aslında diş hekimi olan rahmetli babam da tatsız bir inovasyon macerası yaşamış. Dişleri beyazlatan bir ilaç geliştirmek uğruna varını yoğunu riske atan rahmetli, sonunda elinde avucunda ne varsa kaybetmiş ve ailesini geçindirebilmek için Almanya’ya göç etmek zorunda kalmış. Spekülatif olacak, ama bugünlerde kalkışsaydı aynı inovasyon denemesine, belki de bir mucit olarak tarihe geçecekti.

Neyse ki artık bir inovasyon fikri olan insanların ön çok açık.

Finansman bulmak için Indiegogo, Kickstarter, Projemefon gibi crowdfunding (kalabalıkların fonlaması) sitelerinden para toplayabilirler.

Ürünlerinin tasarımı ve geliştirilmesi için Quirky gibi platformlardan yararlanıp, güçlü takımlar kurmak için Venturro gibi çözüm ortaklarına başvurabilir.

İnovatörler, işlerini kurmak için fiziksel mekana ihtiyaçları duyarsa pek çok kuluçka merkezinden yararlanabilir, kendilerine sadece parasal değil akıl desteği de verecek melek yatırımcılara gidebilirler.

Artık inovasyon için imkanlar çok daha geniş. Yeter ki bir fikriniz ve işe girişmek için arzunuz olsun.

Bir cevap

  1. Anonymous dedi ki:

    Bu konuda kurumsallaşan, güvenilir ortakların her geçen gün arttığını görmek oldukça sevindirici. Yine de Fikri mülkiyet konusunda çok önemli gelişim alanlarımız olduğunu düşünüyorum. Fikir üreten, gerçekleştirilmesine destek olan, kaynak sağlayan, mentorluk yapan denkleminde "fikri mülkiyet" tarafında düzenlemeler de faydalı olacaktır. Halihazırdaki patent uygulamaları bu konuya pek çare olmuyor maalesef. Bu nedenle seçtiğiniz ortağın kural setine tabi olmak tek seçenek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın