+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyonda Zamana Karşı Yarışılmaz

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

time-management-race-640x227İnovasyonda ilk olmak, tüm rakiplerinden daha önce ürününü piyasaya sürmek çok önemli sanılır. Zihinlerdeki model şudur: Müşteriler yeni ürünü büyük bir heyecan içinde beklemekteler ve piyasaya çıkar çıkmaz satın alacaklar; eğer yeni ürünü piyasaya çıkartmakta geç kalınırsa hem pazar payı kaybedilecek, hem de kurumun yenilikçi imajı zayıflayacak, yeni ürün kategorisi rakip tarafından sahiplenilecek.

Pazarın gerçek işleyişi zihinlerdeki bu modelden oldukça farklıdır. Nadiren piyasaya ilk çıkan ürün çok başarılı olarak rakiplerinin önünü sonsuza kadar kesebilir. Çoğu zaman yaşanan tam tersidir: Piyasa sonradan giren ve müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde çözen marka oyunu kazanır.

Mesela Apple cep telefonu pazarına en geç giren oyuncu (Tam 16 yıl gecikmeyle) olmasına rağmen geliştirdiği harika cihazlar ve tasarladığı mükemmel müşteri deneyimi sayesinde bugün cep telefonu pazarının en karlı markası haline gelmiştir. Aynı şekilde arama motoru pazarına o dönemin tartışmasız pazar lideri Yahoo’dan çok sonra giriş yapan Google, üstün arama algoritmaları ve sade kullanıcı arayüzü sayesinde kısa sürede global bir lidere dönüştü.

Örnekler çoğaltılabilir ama temel tema hep aynıdır. Çoğu durumda pazara ilk giren olmaktan ziyade, müşteri ihtiyaçlarına en iyi çözümü getiren ürünleri geliştirmeye odaklanmak daha iyi sonuç veriyor. Yeni ürünler geliştirmek rakiplerin birbirine ve zamana karşı giriştiği bir yarış değildir. İnovasyonda asıl amaç müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit eden ve onlar için harika ürünler geliştiren firma olmaktır.

Bazen bu amaç uğruna rakiplerin biraz gerisinde kalmak sorun değil avantaj bile yaratabilir. Piyasaya çıkan ilk ürünü gözlemlemek girişimcilere, müşterilerin nelerden hoşlanmadığını, onunla hangi ihtiyaçlarını karşılayamadığını gözlemleme fırsatı verdiğinden, piyasaya sonradan giren markalar bazen çok daha üstün ürünler yaratabilirler.

Bir Cevap Yazın