+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyonu Bir Kutuya Sığdırmak

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

FEB15_22_157739600-1100x530Adobe Systems’in yeni geliştirdiği “Kickbox” uygulaması, inovasyonu tabana yaymak konusunda şimdiye kadar gördüğüm açık ara en uygulama oldu.

Kickbox isminin hakkını veren son derece yaratıcı bir fikir. “Başlatma kutusu” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz uygulamada gerçek bir kutu var. Bu kutu Adobe Systems bünyesinde çalışan ve yaratıcı bir fikri olduğuna inanan herkese veriliyor.

Kutunun bir fikrin geliştirilmesi için gerekli tüm araçlara sahip. “Aklınıza Bir Fikir Gelmesi Durumunda Açınız” etiketini yırtarak kutuyu açtığınızda bir iş fikrinin geliştirilmesi için gerekli tüm araçlar ve metodolojiler insanların yanında taşıyabilecekleri kartlar halinde karşınıza çıkıyorlar.

Kutudan ayrıca kalemler, bir adet not defteri, bir adet Startbucks hediye kartı (herhalde mucitlerin kahveye çok ihtiyaç duyacağı düşünülmüş) ve bir paket de çikolata (tatlı her zaman zihin açar) çıkıyor.

Ama bana kalırsa kutudan çıkan en önemli araç 1.000 Dolar Değerinde ön ödemesi yapılmış kredi kartı. Fikir sahibi çalışan hiç bir kısıtlamaya tabii olmadan ve harcamalarının hesabını vermek zorunda kalmadan bu 1.000 Doları fikrini geliştirmek için (örneğin bir prototip tasarımı) harcayabiliyor.

Fikir kutusunu alan mucit adaylarının herhangi bir süre sınırlamasına tabii olmadan fikirlerini geliştirmelerine izin veriliyor. Kendilerinden tek beklenen ne üzerinde çalıştıklarını ve gidişatlarını raporlamak. Başarısızlık durumunda hesap vermek zorunda değiller.

“İnovasyon haftası” ya da “fikir sistemleri” gibi inovasyon konusunda hiç bir işe yaramayan uygulamalardan medet uman firmaların Adobe Systems’in Kickbox fikrini yakında incelemelerinde büyük fayda var.

Kickbox fikir sahiplerine fikirlerini geliştirmek konusunda gerekli araçları öyle şık bir şekilde sunuyor ki, insanın mucit olası geliyor.

Bir Cevap Yazın