+905325441237
bora@ozkent.co

İnovasyonun Gizemli Yolları: Otomobil Tamircisinden Doğum Vakumu

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

ODON-DEVICE-2_2735340bYıllardır inovasyon konusunda eğitimler veriyorum, danışmanlık hizmetleri sunuyorum ve inovatif fikirlerin hayata geçirilmesinde girişimcilere yardımcı oluyorum. İnovasyon konusunda okumadığım kitap, öğrenmediğim metodoloji, katılmadığım eğitim yok.

Çalışmalarımda müşterilerime insanlara inovasyonun tesadüflere dayanmadığını, inovatif fikirlerin gizemli bir şekilde ortaya çıkmadığını anlatmaya, onları belli metodolojileri uygulmaları durumunda şirketlerinin inovasyon kapasitelerini yükseltebileceklerine ikna etmeye çalışıyorum.

Ve müşterilerimizle birlikte anlattığım metodlarla çalışarak çok da başarılı oluyoruz açıkçası. Çok sayıda fikrin ortaya çıkmasından uygulanmasına kadar olan süreçlerde önemli başarılar elde ettik. Yöntemlerim işliyor.

Ama bazen öyle inovasyon hikayeleri ile karşılaşıyorum ki, bazı insanların benim öğrettiğim metodlara hiç ihtiyaç duymadan o kadar büyük inovasyonlar yapabildiklerini görüyorum ki, inovasyonun sadece metodolojilerle değil, doğuştan farklı ve yaratıcı insanlara ihtiyaç duyduğunu da kabul etmem gerekiyor.

Jorge Odon_2Sahibi olduğu otomobil tamirhanesinde doğum sırasında bebeklerin ana rahmine sıkışıp havasız kalıp ölmesini veya felç kalmasını engellemek için bir icat geliştiren 59 yaşındaki Arjantanli Jorge Odon‘u ele alın mesela.

Normal doğumları ana rahmine sıkışan bebekleri kendi geliştirdiği bir vakum sistemiyle ana rahminden çeken bir alet tasarlayan Odon tıp çevrelerinin dikkatini çekmeyi başarmış. Bir cam kavanoz ve özel düzenekli bir poşetle prototip yapan Odon, bu icatla bebeklerin ölümünün önüne geçilebileceğine inanıyormuş.

Bir gece uyumadan önce YouTube’da şarap şişesinden mantarın nasıl çıkarıldığına dair bir video izleyen Odon, gece rüyasında aklına düşen harika fikri tamirhanesindeki alet edavatla geliştirmeye karar veriyor. Var mı böyle güzel bir hikaye? Az gelişmiş ülkelerde bebeklerin doğum sırasında ölüm oranının yüksek olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, bu buluşun ortaya çıkmasının sevindirici olduğunu belirtti. Ayrıca bir tıbbi araç üreticisi firmanın prototipe talip olduğu dile getirildi.

Evet itiraf ediyorum, inovasyon bazen kendi gizemli yolları ile ortaya çıkıyor. Herşeyi metodolojilerle açıklamak mümkün değil.

Bir Cevap Yazın