+905325441237
bora@ozkent.co

İnsanlar Robotlara Karşı Pek Zalimler!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Matrix’in ilk kuruluşunu anlatan AniMatrix’i izleyenler, insanların kendilerine kötü davranmasına kafası atan makinaların sonunda dünyayı ele geçirmeye karar verdiklerini hatırlarlar.

Meğerse AniMatrix’in senaristleri geleceği doğru ön görmüşler, çünkü bugünlerde olan tam da bu.

Google’un bir girişimi olan otonom otomobil üreticisi Waymo’nun test araçları sık sık insanların saldırısına uğruyorlar.

Her türlü vandalism gösterisinin kurbanı olan zavallı otonom otomobillerin başına gelmeyen kalmıyor. Waymo’ları yoldan çıkarmaya çalışanlar, lastiklerini patlatanlar, onlara taş atanlar.. ne ararsınız var.

İki yıldır test amaçlı olarak yollarda olan Waymo’ların başına polis kayıtlarına geçen en az 21 bu tip olay gelmiş. Neredeyse ayda bir saldırı demek bu.

Saldırıların arkasında, robotların gelecekte işlerimizi ve belki de dünyamızı elimizden alacaklarına dair endişelerin ne kadar rol oynadığını bilmiyorum.

Ama mesela Pew tarafından yapılan bir araştırma robotlu bir gelecekten korkanların sayısının, onları yararlı bulanlardan çok daha fazla olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Aşağıdaki video ise çocukların bir alışveriş merkezinde hizmet veren zavallı bir robota nasıl saldırdıklarını gösteriyor. Oldukça rahatsız edici görüntüler.

Tekme, tokat saldıran çocuklardan bıkan robot mühendisleri sonunda bir algoritma geliştirerek, robota saldırı ihtimali artan durumlarda ortamdan uzaklaşmasını öğretmişler.

İpucu: Çocuk sayısı arttıkça saldırı ihtimali de artıyormuş.

Bana kalırsa robotları bu kadar kızdırırsak ileride onlarla başımızın derde gireceği kesin gibi.

Hem unutmayın onların hiç bir şeyi asla unutmayan hafızaları da var:)

Bir Cevap Yazın