+905325441237
bora@ozkent.co

Instagram Influencer’larının Maskesini Düşüren Marka: Payless (3 Dakikalık Okuma)

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bugün Twitter ABD’li ekonomik ayakkabı perakendecisi Payless’in süper akıllıca tasarlanmış bir pazarlama uygulamasına denk geldim.

Payless Los Angeles’de prestijli bir alışveriş merkezinde Palessi isimli sahte bir mağaza açıyor ve Instagram influencerlerinden oluşan bir müşteri kitlesini bu sözde yeni lüks ayakkabı markasının büyük açılış gününe davet ediyor.

Payless mağazalarının oldukça alçakgönüllü tasarımlarına karşın Palessi çok şık ve üst segmentin zevkine hitap eden bir dekorasyona sahip. Bir çeşit ye kürküm ye uygulaması yani.

Payless sattığı ekonomik ayakkabıların daha havalı bir ortamda sunulduğunda Influencer denilen ne idüğü belirsiz kitlenin nasıl davranacağını merak ediyor.

Ve bence onları biraz da rezil etmeye çalışıyor.

Raflardaki ürünler ekonomik Payless mağazalarında satılanlardan oluşuyor. Fark ise fiyatlarında. Mesela Payless mağazalarında 19.99’a satılan bir ürüne burada 500 dolarlık fiyat etiketi uygun görülüyor.

80’e yakın Influencer mağazada 3.000 dolara yakın para harcıyorlar. Bu aklı evvellerden bir tanesi bir çift bota 640 dolar sayıyor ki bu payless için %1.800’lük bir karlık demek.

Ekteki haber videosunda Influencer’lerin Palessi ürünlerini nasıl şık, sofistike ve kaliteli bulduklarına dair inanılmaz görüntüler var.

Aynı kişilerin ürünlerin aslında birer Payless ürünü olduğunu öğrendiklerinde suratlarının büründüğü ifadeleri izlemeye ise paha biçilmez.

Her şeyin en iyisinden anladığını iddia eden Infleuncer tayfasının nasıl boş insanlar olduğunu bu örnekten anlamışsınızdır eminim ki. Tavsiyem onları boş vermeniz, kendi zevkinize odaklanmanız.

Öte yandan markalarımız da mağaza tasarımlarının tüketicilerin fiyat algısını nasıl etkileyebildiklerini görüyorlardır bu örnekten diye umuyorum.

Müşteriler markanızla temas ettikleri deneyim noktalarında neler hissettiklerinden çok etkileniyor ve ürününüze daha yüksek bir diğer biçebiliyorlar.

Bu arada Payless’in bu çok akıllıca kampanyası sayesinde ürünlerinin aslında ne kadar kaliteli olduğu mesajını gerçek tüketicilerine de çok etkin bir şekilde aktardığını da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bu matrak ama öğretici pazarlama uygulamasının detayına ve videosuna şu linkten ulaşabilirsiniz: https://edition.cnn.com/2018/11/29/business/payless-fake-store/index.html

Bir Cevap Yazın