+905325441237
bora@ozkent.co

İnternete Erişim Anayasal Hak Olsun!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Geçenlerde Elmadağ’daki yenilenmiş ünlü bir restoranda yemek yedim. Dekorasyon gayet güzel olmuş. Yemeklerini öteden beri beğeniyorum zaten. Personeli de son derece nazik. Fiyatlar biraz tuzlu ama zaten buna hazırlıklısınız.

Tek sorun var: İnternetin yarattığı yeni gerçeklerin HİÇ FARKINDA DEĞİLLER.

Restoranda internete bağlanmak için şifre istediğimde “ÜCRETLİ” olduğunu söylediler. İnanılır gibi değil ama bu kurum hala müşterilerinden internet için ayrıca ücret istiyor.

Üstelik bu restoran öyle ekonomik filan bir yer de değil ki böyle ekstra bir kar kaynağına ihtiyacı olsun. Gayet marjlı fiyatları var, internete ulaşım maliyetlerini rahat rahat finanse edebilirler. Tepkimi gören garsonun utangaç yüz ifadesi onun da bu durumdan pek gurur duymadığını gösteriyordu zaten.

İşletme yöneticilerinin anlamadığı şu: Artık internete ulaşmak insanların doğal hakkı. Ve bu haklarına saygı duyulmadığı zaman tepki gösteriyorlar.  Elmadağ’dan iki adım ilerisinde bütün İstiklal Caddesi boyunca Beyoğlu Belediyesi’nin bedava wi-fi hizmeti var örneğin. Bir iki bilgi girişi ile bedava ve çok kuvvetli bir internete ulaşıyorsunuz. Bazen özel kuruluşlar kamu kuruluşlarının gerisinde kalıyor müşterilerini ve çağı anlamak konusunda.

Restoranın anlamadığı bir başka konu ise internet kullanımını ücretli hale getirmesinin, benim gibi müşterilerin bir daha o mekana adımını atmamasını sağlayacağı. Bedavaya internet hizmeti sunan bir sürü mekan varken, böylesine bir uygulamaya niye göz yumayım.  İnternet politikanız ana işinizi de bozabilir, dikkat!

Mekan bu tuhaf ücretlendirmesiyle önemli bir fırsatı da kaçırmış oluyor. Benim hakkımda bilgi toplamak için pek ala bir kullanıcı kodu uygulaması ile internete bedava bağlanmamı sağlayabilirdi. İşletme yöneticileri müşterilerini tanımanın ne kadar önemli olduğunun farkında değiller bana kalırsa.

Aslında ben konuya oldukça radikal bakıyorum.

İletişim insanlar için bu kadar önemli olduğu günümüz dünyasında vatandaşların internet ulaşımı anayasal hak haline gelmeli. Her işletme ve kamu kuruluşu müşterilerine ücretsiz, hızlı ve güvenli internet erişimi sağlamak konusunda kanunen mecbur tutulmalı. Zaten bu tür uygulamalar akıllı kurumların kendisine de yarar getirir.

İnternet erişiminin kolaylaştığı bir ülkenin ekonomik değer yaratmada önemli bir avantaja sahip olacağına inanıyorum. Güney Kore örneği karşımızda.

Hazır yeni anayasa tartışmaları gündemdeyken ben de talebimi aktarayım dedim.

İnternete Erişim Anayasal Hak Olsun!

2 cevap

  1. Anonymous dedi ki:

    Merhaba Bora Bey,Geçtiğimiz hafta NY Times'da yayınlanan bir yazı da bu konuyla ilgiliydi. Görüş farklı yöndeydi. Aşağıda linki paylaşıyorum.http://www.nytimes.com/2012/01/05/opinion/internet-access-is-not-a-human-right.html?_r=1&pagewanted=printSaygılarımla,Bülent

  2. Bora Özkent dedi ki:

    Selam Bülent,Epey felsefi bir argüman NYT'deki yazi. Özünde katılıyorum, amaçlarla araçlari ayirma düşüncesine. Yine de internet bence herhangi bir araç değil ve ona erişimin kuvvetle savunulan bir hak olması lazim.

Bir Cevap Yazın