+905325441237
bora@ozkent.co

İş Başvurusu Yapanlara 3 Kritik Tavsiyem

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Ülkemizde işsizlik sorunu büyüyor.

Hele genç işsizliğinde sorun çok büyük. Yeni mezunların iş bulması çok ama çok zorlu bir süreç.

Peki bu zor dünyada gençler iş ilanlarına yönelik yazılı başvuru yaparken nelere dikkat etmeliler?

Bir insan kaynakları uzmanı değilim ve yukarıdaki soruya yanıtlarım oldukça subjektif olabilir.

Ama geçen hafta yayınladığımız iş ilanlarına aldığımız başvurulardan yola çıkarak 3 kritik tavsiye verebilirim genç dostlarıma.

Tavsiyelerimin temel kriteri “dikkatimi çekme!”.

2 ayrı pozisyona yapılan 100’e yakın başvurudan hangileri dikkatimi çekti ve ön tarama sürecinden sonra görüşme yapma isteği uyandırdı bende.

Bu kadar basit bir kriter işte.

Bu kritere uygun özgeçmişlerin 3 temel özelliğinden yola çıkarak tavsiyelerim şunlar:

1. Özgeçmişiniz İnfografik Formatında Olsun:

Biz bir video ve podcast prodüktörü ile bir de sosyal medya içerik ve pazarlama uzmanı arıyoruz kendimize. Yani dijital varlıklarımızı güçlendirecek yeteneklerin peşindeyiz.

Dijital dünyaya biraz hakimseniz, o dünyada görselliğin önemini de biliyorsunuz demektir. Aşırı bilgi bolluğunun içinde dikkat çekmenin en iyi yollarından birisi güçlü görsel iletişim becerileri.

inglis_infographic_cv_scientist_nscBöyle poziyonlara sevimsiz fontlarla yazılmış geleneksel düz yazı özgeçmişler yerine, yandaki örneğe benzeyen infografik formatındaki özgeçmişlerle başvurmak son derece akıllıca, çünkü daha ilk anda yeteneklerinizi ortaya koymuş oluyorsunuz.

Takipçim insan kaynakları uzmanları ne düşünürler bilemiyorum ama bence her türlü pozisyona yapılan iş başvurularında da infografik CV’ler daha avantajlı olabilirler.

O kadar çok başvurunun içinde en kolay incelenen ve görsel hafızada en çok yer edenin sizinkisi olması kritik önemde.

İnfografik formatında CV nasıl hazırlanır konusunda güzel bir rehbere şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

2. Özgeçmişinizi Özelleştirin:

Çok genel ve her iş ilanına hiç değiştirilmeden gönderilen iş ilanlarının başarı şansının daha az olduğunu düşünüyorum. Bunu kendi ilanımızdan bir örnekle anlatayım.

ekran resmi 2019-01-25 09.26.50Yandaki fotoğrafta görülen ilanımız sosyal medya içerik ve pazarlama uzmanı arayışımızla ilgiliydi.

Hem içerik üretebilen, hem de bunu doğru sosyal medya kanalları ile okuyuculara etkin olarak ulaştırma becerisine sahip bir çalışma arkadaşına ihtiyacımız var diyorduk.

Böyle bir ilana başvuran arkadaşların içerik üretme becerileri konusunda somut örnekleri (daha önceki işlerinden ya da mesela kişisel bloglarından) paylaşmaları ve bu içerikleri geniş kitleye ulaştırmak konusunda neler yaptıklarını küçük bir hikaye ile anlatmaları daha akıllıca olmaz mıydı sizce de?

Neyse ki bazı başvurular bu niteliğe sahipti ve tabii gelecek bir iki hafta içerisinde bu başvuruların sahipleri ile öncelikli olarak görüşüyor olacağız. Diğer arkadaşlar için üzgünüm.

Başvurduğunuz işin gerekliliklerini iyi anlayıp özgeçmişinizi işverenin ihtiyaçlarına göre özelleştirmek şansınızı artırır. Bu konuda kısa bir rehbere şu linkten ulaşabilirsiniz.

3. Şirkete Ne Katacağınızı Anlatın:

Yukarıdaki iki özelliği kapsayan etkileyici bir özgeçmişe sahip olmak iyi bir başlangıç.

Ama başvurusu sürecinizde çok daha iyi bir başlangıç çalışmak istediğiniz şirkete neler katabileceğiniz ile ilgili bir kaç örneği giriş yazısının içine eklemek olabilir.

Mesela başvuru yapan arkadaşlardan birisi önce benim bloğum ve diğer sosyal medya varlıklarım konusunda sıkı bir eleştiride bulunup, daha sonra da kendisi bizimle çalışsaydı neleri farklı yapacağını anlatmış.

Bu arkadaşımızın yapmak istediklerine pek kafam yatmamakla birlikte, hakkımızda yaptığı incelemeden ve daha iyi çözümlere kafa yormasından etkilendim açıkçası. En kısa sürede kendisi ile görüşeceğiz elbette.

Lütfen iş başvurusu yaptığınız şirketleri yakından incelemeye ve onlara nasıl değer katabileceğiniz konusunda kafa yormaya çalışın. Kesinlikle sizi bir adım öne çıkaracak bir davranış bu.

İnsan Kaynakları Uzmanlarından Yardım Ricam

Evet benim naçizane tavsiyelerim bunlar.

Takipçilerim arasındaki insan kaynakları uzmanları, siz ne düşünüyorsunuz?

Başka önerileriniz de var mı gençlere?

 

 

 

 

Bir cevap

  1. Yıldız dedi ki:

    Eğer başvurulan hard core bir mühendislik firması ise renkli info grafikler yerine yalın, net, sözünü doğrudan söyleyen ve göreceli anlatımlardan uzak bir tasarım ve içerik çok daha ön plana çıkar. Bunu ekleyebilirim. 2 ve 3’e katılıyorum.

Bir Cevap Yazın