+905325441237
bora@ozkent.co

Kaç Para Edersiniz?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Yatırımcı gözü ile baktığınızda karşılaştığınız her şeyin bugün ne kadar para ettiğini ve gelecekte sahip olabileceği değeri merak ediyorsunuz.

Eğer o şeyin gelecekteki değerinin bugünkünden fazla olacağına inanıyorsanız yatırım yapıyorsunuz.

Bu temel bakış açısı hisse senetleri, gayrı menkul, değerli taşlar ve sanat eserleri gibi yatırım araçlarının tümü için geçerli.

Ve galiba artık insanlar için de öyle.

Son yıllarda özellikle ABD’de hızla gelişen bir şirket satın alma yöntemi var: ”Acqui-hiring“. ”Acqui” İngilizce acquisition, yani satın almadan geliyor, ”hire” ise işe alım demek.

Yani büyük bir firma, bir startupı sadece çalışanlarını işe alabilmek için satın alıyor. Acqui-hiring süreçlerinde startupın teknolojisi veya gelir modeli değil, ekibinin yetenek ve becerileri pazarlık konusu oluyor.

Bir araştırma yapay zeka alanındaki acqui-hiring anlaşmalarında çalışan başı değerin 10 Milyon ABD Doları civarında oluştuğunu ortaya koyuyor.

Örneğin otonom sürüş konusunda yetenekleri ispatlanmış 10 kişilik küçük bir takıma sahip startupın değeri 100 Milyon Dolar olarak hesaplanıyor.

Kendinize sormanız gereken soru şu: Benim yeteneklerim böyle bir piyasada kaç para ederler ve değerimi yükseltmek için ne yapabilirim?

Sahi, sizce kaç para edersiniz?

Bir Cevap Yazın