+905325441237
bora@ozkent.co

Kaç Para Edersiniz?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Bir gün kendi işini kurmak isteyen beyaz yakalılardan mısınız?

Bugün size sunacağım düşünme egsersiziyle kendi işinizde kaç para kazanma potansiyeliniz olduğunu öngörebilirsiniz.

Diyelim ki yılda 100.000 TL kazanıyorsunuz. Demek ki çalıştığınız şirket ürettiğiniz şeyin değerinin en azından 100.000 lira ettiğini düşünüyor.

Kendi işinizi yaptığınızda iki kat daha fazla çalışarak bu değeri ikiye katlayabilirsiniz. Böylece 200.000TL’ye ulaşıyoruz.

Kendi işinizi yaparken verimliliğinizi de iki katına çıkarabilirsiniz Mesela arkadaşlarınızla geyik yaptığınız saatleri de işinize verirseniz 400.000 TL’lik gelir sizi bekliyor demektir.

Büyük şirketin yönetsel verimsizliklerinden yakınıp duruyorsunuz ya, eh onlardan da kurtulacağınıza göre verimliliğinizi bir kez daha ikiye katlamanız da işten bile değil.

Bu durumda 800.000TL’ye ulaşmış oluyorsunuz. Bir de kendi işinizi yaparken daha zeki ve yaratıcı davranacağınızı da hesaba katmak lazım.

Ben burada çarpan faktörü en az 3 olarak alıyorum. Bu durumda 2.400.000TL’ye ulaşmış oluyoruz.

Nasıl, hesaplama mantığım yattı mı kafanıza?

Tabii bu çapanlar kişiden kişiye değişir. Ayrıca programlama gibi üretim işlerinde bu tablo, pazarlama gibi yönetsel işlere göre daha iyi çalışır.

Sizin çarpanlarınız neler?

Bir cevap

  1. mehmet dedi ki:

    Hesaplamada verilen ücretin karşılığı alınmayabiliyor. Firmada gizli çalışanlar ve çakışan görülenler var. Birde öncekilerin mirasları var. Ayrıca sstış ekibinin üstün veya hileli başarısı var. Yani 1 milyona satılan hizmet veya ürün aslında 50bin maliyetli. Ama gelir çalışana ürettiği kadar verilss 2 ay durmaz. 2 ayda bekleme ücreti veriliyor. Rakamlar sallama. Sonuçta gizli çalışan ve kazAndıran kim bilinmiyor. Niş bilgi veya satış veya siyasi ilişkiler. Ben 2 ay patron kazansın diye boş boş oturduğumu biliyorum kurumsal firmalarda. Alan satan kazanıyor yazılımcı malzeme oluyor. Gerçek başarı küçük firmalarda büyüne hızında görülür.

Bir Cevap Yazın