+905325441237
bora@ozkent.co

Kadınların Ev İşi Çilesi Bitmiyor, Nerde Bu İnovatörler?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İnovasyonun tanımında müşteri problemlerine çözümler getirmek var. Ev işleri ile uğraşan kadınlar toplumda çok büyük bir kitle oluşturduklarına göre, onların problemlerini çözmek büyük inovasyon fırsatları yaratabilir.

Elektrikli ev aletleri ev işlerini kolaylaştırmak ve kadınlara zaman kazandırmak için tasarlanırlar, öyle değil mi? Elektrikli ev aletlerinin kullanımın artmasının insanların boş zamanlarında artışa neden olması beklenir doğal olarak.

Ama gerçekler farklı.

Yapılan antropolojik araştırmalar geçimini sağlamak için doğada yiyecek toplayan ilkel toplumlardaki kadınların ev işleri için sanayileşmiş toplum kadınlarına göre çok daha az çaba ve zaman harcadıklarını ortaya koyuyor.

Örneğin Avustralya’lı yerli bir kadın (Aborjin) yiyecek toplamak, hazırlamak ve geri kalan bütün ev işleri için haftada 20 saatini harcarken 1920’lerde tipik bir ev kadını haftada 52 saatini ev işlerine ayırmaktaydı.

Bunca yeni elektrikli ev aleti inovasyonuna rağmen bugünün modern kadını da ev işlerine haftada 50 saat ayırıyor. İnsan “ne işe yarıyor o kadar alet edevat o halde?” demeden edemiyor. Yapılan son bir araştırma çalışmayan ev kadınlarının haftada 55 saatlerini ev işlerine ayırdıklarını ortaya koyuyor bu arada.

İşte size geniş bir inovasyon sahası: Yeni elektrikli ev aletleri geliştirmek ve bunları çoğu zaman pek de anlamlı olmayan şekillerde internete bağlamak yerine kadınların ev işlerine ayırdıkları zamanı radikal şekilde düşürecek bütünsel, ürün-hizmet-deneyim çözümlerine odaklanın.

Bu odaklanmanın sonucunda ne gibi fikirler yaratılabilir bilmiyorum. Ama bir firma çıkıp “Haftada 20 saat harcayarak tüm ev işlerini tamamlayabilirsiniz” diye bir değer önermesi sunsa büyük bir pazar değişiminin yaşanacağına ve oyunu değiştireceğine eminim.

Bir Cevap Yazın