+905325441237
bora@ozkent.co

Kamiwaza (神業): Sonuçları Düşünmeden İşinize Kapılmak

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Depositphotos_47804175_originalJaponca, harika kavramları ifade eden büyüleyici kelimelerle dolu bir dil.

Geçenlerde bir kitapta denk geldiğim “Kamiwaza” () kelimesine ve temsil ettiği kavrama hayran kaldım mesela.

Kamiwaza Türkçe’ye “tanrılar gibi ya da tanrısal iş yapmak” şeklinde çevrilebilir.

Olağanüstü bir sanat eserini yaratmak, daha önce görülmemiş bir iş modelini hayata geçirmek, mesleğinizde başka kimsenin ulaşamadığı ustalık seviyelerine ulaşmak, sporda insanüstü performans sergilemek gibi tanrısal işler yapmak hep Kamiwaza kelimesinin ifade etmeye çalıştığı davranışlar.

Bir diğer deyişle oyunu kökten değiştiren üretimlere götüren davranışlar bunlar.

Ne yazık ki işinde Kamiwaza seviyesinde olağanüstü üretimler yapan çok az insan var. Çoğumuz ortalama ya da yeterli özenle yapıyoruz işimizi. Bundan dolayı da her taraf yaratıcılıktan, özenden, detaycılıktan uzak, vasat, sıkıcı, sıradan ürünler, hizmetler, eserlerle doluyor.

Kamiwaza seviyesine erişememenin kişiden kişiye değişen nedenleri olabilir, ama bence en önemlisi aşırı derecede “sonuç odaklı” olmamız.

Harika bir fikrinizin peşine düşmek yerine “yöneticim takdir eder mi ki?” diye endişelendiğinizde, bir blog yazısı üretirken “okuyucularım beğenirler mi?” diye sorguladığınızda ya da canınızın çektiği bir hobiyle uğraşırken “ne işime yarayacak ki bu?” diye düşündüğünüzde vasatlığın kucağına düşmüş oluyorsunuz.

Yöneticinizin ya da okuyucunuzun ne düşüneceği zihninizi kemirmeye başlıyor ve size özgü, olağanüstü, farklı, ilginç işler peşinde koşamıyor, her milimetrik noktasındaki detaya özen gösterecek şekilde işinize kendinizi tamamen kaptıramıyor, arzuladığınız sonuca biran önce ulaşmak, hedef kitlenizi kolay yoldan tatmin etmek için için olağanüstü bir iş çıkartmaktan vazgeçiyorsunuz.

İşinizde Kamiwaza seviyesine ulaşabilmek için sonuç bağımsız düşünmeniz gerekiyor. Elde edeceğiniz sonuçtan bağımsız olarak yaptığınız işi olağanüstü hale getirmekle meşgul olursanız Kamiwaza seviyesine çıkabiliyor, mitolojik tanrılara benzer işler çıkarabiliyorsunuz kısacası.

Zor değil mi?

Peki sizin Kamiwaza seviyeniz ne? Sonuç odaklı düşünmekten vazgeçip işinize gerekli özeni göstermeye ne zaman başlayacaksınız?

2 cevap

  1. ytortu dedi ki:

    Güzel bir konu. Keşke her sektörde olabilse diğer bir deyişle sonuç odaklı olunmasa. Ama içinde bulunduğumuz toplum ve bu toplumu yöneten sistem bizleri sonuca odaklanmaya itiyor. Özgür düşünceleri dile getirmek dahi sıkıntı oluşturabiliyor. Şayet başarılamaz veya imkansız gibi bir kaide yok. Asıl mesele toplumdan soyutlanıp toplum parçalarına hükmetmeliyiz…

Bir Cevap Yazın