+905325441237
bora@ozkent.co

Kariyeri Boş Verin Göçmen Olun – 2

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Dün kaldığımız yerden http://www.boraozkent.com/2012/01/kariyeri-bos-verin-gocmen-olun.html devam edelim.

Yerleşik olmakla göçmen yaşamanın bazı temel farkları var.

Bir kentte yerleşik hayat yaşamak aynı zamanda kentin size sunduğu bir takım rahatlıklardan yararlanmak anlamına gelir.

Güvenliğinden, çöplerin toplanmasına, eğitimden, musluğunuzdan suyun akmasına kadar pek çok hizmet ayağınıza gelir. Ayrıca çevrenizdeki dükkanlardan ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılar, sosyalleşmek istediğiniz de ise en yakın komşunuza ya da ne bileyim kafeye filan gidiverirsiniz.

Göçmenlerin ise hayatı bir sürü güçlükle doludur.

Bir kere dağın başında yerleşik hayatın alışılmış hizmetlerinin hiç birisi yoktur. Göçmenin suyunu dereden taşıması, peynirini kendi sağdığı keçisinin sütünden elde etmesi, sağlık sorunlarına karşı şifalı otlardan anlaması, emniyetini sağlamak için köpeklerine bakması gerekir. Göçmenler sosyalleşmek istediklerinde ise… bakın bu derdi nasıl çözdüklerini hakikaten hiç bilmiyorum :))

Yerleşik hayat yaşayanlar bir meslekte uzmanlaşabilirler çünkü diğer tüm ihtiyaçlarını değiş tokuşla başkalarından sağlarlar.

Buna karşın göçmenin pek çok şeyi kendine üretmesi gerekir.

Göçmen hem hayvancıdır, hem çiftçidir, hem doktordur, hem veterinerdir, hem izcidir, hem de inşaat mühendisi. Bir yerlerde çadırını kurarken destek alabileceği neredeyse kimsesi yoktur. Her şeyi kendi başına halletmelidir ve bu nedenle de bir sürü beceriye sahip olmalıdır.

Bir diğer deyişle yerleşik yaşamdakiler bir meslekte dikine uzmanlaşırken, göçmenlerin geniş bir tayfta bir sürü beceriye sahip olması gerekir.

Yerleşik hayatın bir sürü güvenceleri de vardır: Emeklilik, sosyal haklar, devlet yardımları, biriken servet, yan gelirler… Başarılı bir yerleşikseniz en azından belirli bir süre boyunca neredeyse hiç bir şey yapmadan bile yaşayabilirsiniz.

Göçmenlik ise çok günübirlik bir hayattır.

Her sabah uyandığınızda dünya sizin için yeniden kurulur. O günün ekmeğini o gün çıkarmak, o günü sağ salim atlatmak, çadırınıza bir çorba parası getirmek için becerilerinizi yeniden sergilemeniz gerekir.

Tabi işin bir de diğer yönü de var.

Göçmenler özgürdür.

Bütün dağlar, bütün yaylalar, bütün nehirler ve bütün dere başları onlarındır. Ödemeleri gereken vergileri, kiraları, kendilerini ömür boyu mahkum ettikleri mortgage kredileri ve hiç bitmeyen okul taksitleri de yoktur. Günlük yaşarlar. Bir kışlık erzakları varsa keyifleri yerindedir.

Belki de o yüzden göçmenler kendilerine hiç bir şey dert etmezler.

Baksanıza dünyanın göçmekten hiç bıkmayan kavmi çingenelere. Neşeleri hep yerindedir, hep eğlenirler ve hep gülerler.

Ayrıca göçmenlerin uymaları gereken kural da pek yoktur. Çoğu zaman o gün canları ne istiyorsa onu yaparlar. Çalışmamak için Allah’a kar yağdırsın diye dua etmelerine gerek yoktur mesela. Canları istemiyorsa bütün gün yataktan çıkmazlar, keyiflerinin bileceği iştir.

Büyük kurumlarda çalışmanın yerleşik bir hayatla ne büyük benzerlikler taşıdığını eminim çıkarsamışsınızdır. Bir sürü rahatlığın yanı sıra, bir sürü de sorumluluk ve inanılmaz derecede kısıtlanan bir özgürlük.

Buna karşın detaylarını yarın anlatacağım göçmen çalışanların geniş özgürlükleri ve buna karşın bir sürü rahatlıktan mahrumiyetleri vardır. Her şeyi kendi kendilerine hallederler. Geniş bir alanda becerileri olmalı ve kendilerine yetmelidirler. Ve de en önemlisi kendilerinden başka hiç bir güvenceleri yoktur…

Sanırım kurumsal kariyer  ile göçmen çalışan olmanın bazı farklılıklarını bu yazımla yeterince anlattım. Henüz kurumsal kariyer ile göçmen çalışan olmak arasında bir seçim yapmaya itmek istemiyorum sizi. Yarın yazacağım yazıdaki amacım sizi göçmen çalışan kavramıyla biraz daha haşır neşir etmek, sizi biraz daha bilgilendirmek olacak.

Sonrasında karar vermek için bol bol zamanınız olacak.

Görüşürüz. 

Bir Cevap Yazın