+905325441237
bora@ozkent.co

Kariyeri Boş Verin Göçmen Olun – 4

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

İşte serinin dördüncü ve son yazısına geldik.

Göçmen çalışan olmak sabit bir iş yerinde, uzun bir kariyer yolculuğundan vazgeçmekle başlıyor. Bunun son derece zorlu bir karar olduğu kesin ama ilk adım bu. Lakin kurumsal kariyer yolculuğundan vazgeçmeniz, hemen göçmenlik macerasına atılmanızı da gerektirmiyor. Göçe çıkmadan önce bir süre mevcut işinizde devam edip hazırlık yapmanızın hiç bir sakıncası yok.

Bu ön hazırlığın içerisinde maddi anlamda bir süre rahatlık sağlayacak bir birikim yaratmak da var tabii. Kenarda biraz paranın kimseye zararı olmaz. Bunu göçmenlerin kış için yaptıkları erzak hazırlığına benzetebiliriz. Yeter ki göçmenlik konusunda kararlı olun ve belirli bir zaman ve birikim hedefi koyun kendinize. Sakın ha ömür boyu süren bir hazırlık evresine kaptırmayın kendinizi, hayat sandığınızdan hızlı geçiyor.

İşin esas zorlu yönü ise bir göçmen çalışan olarak hayatta kalmanız için gerekli becerileri geliştirmek. Sizi başkalarının gözünde ilginç kılacak, size ihtiyaç duymalarını sağlayacak özel bir hizmet alanı ya da alanları belirlemeniz en önemlisi. Bazı olası alternatifleri daha önceki yazımda vermiştim.

Burada en önemli mesele, üzerine yoğunlaşacağınız alanı belirlerlerken gerçekten zevk alabileceğiniz, size işmiş gibi gelmeyecek, hayat beklentilerinizle ve zevk aldığınız şeylerle uyumlu bir şeylere seçmeniz. Ve tabii bir de iyi becerebileceğiniz, için de doğal olarak kendinizi rahat ve başarılı hissedeceğiniz bir alan bulmalısınız.

Bu iki temel kurala uymadığınız takdirde göçmen hayatınız da normal bir kariyer hayatından pek farklı olmaz, debelenip durursunuz. Üstelik kurumsal bir şirkette çalışmanın bir sürü avantajından da mahrum kalmış olursunuz. Pek akıllıca değil, öyle değil mi?

Bu aşamayı bir kere aştıktan sonra yapmanız gereken ise seçtiğiniz alanda kendinizi geliştirmeniz. Belki kulağınıza biraz iddialı gelecek ama benim basit ve açık bir önerim var. Seçtiğiniz alanın en iyisi olmak gibi büyük bir hedef koymalısınız kendinize. 

Bir yerlerde çalışırken vasat bir performansla idare edebilirsiniz, ay sonunda maaşınız yine de yatar. Ama hizmetlerini pazarlamaya çalışan bir göçmen iseniz, hakikaten işinizde çok ama çok iyi olmalısınız. Aksi takdirde işin ucunda sıfırı tüketip kös kös kurumsal hayata geri dönmek de var. Dışarıda rekabet sert.

Bir yanlış anlama olmasın lütfen.

Göçmenlik kesinlikle az çalışmak demek değildir.

Göçmenlik sevdiğiniz işi yapmak, işleri kendi temponuza ve istekliliğinize göre ayarlamak demektir. Benim görebildiğim kadarı ile göçmenler genellikle yerleşiklerden daha çok çalışırlar ama daha mutludurlar. İnsanın sevdiği ve ustalaştığı, mükemmelleştiği bir alanda çalışması çok tatmin edicidir.

Çetin Altan’ın güzel bir sözü var, ben çok severim: “Doya doya sevişip, doya doya çalışacaksın bu hayatta.” Bir göçmenin motosu da bu olmalıdır bence.

“Peki iyi hoş ta göçmenlik de para var mı abi?” diye sormak isteyenlere bir tane yanıtım var: “Hiç belli olmaz, tamamen size bağlı”.

Eğitmenlik, danışmanlık, yazarlık ve konuşmacılıkla geçen göçmen hayatım bana yeterince iyi para kazandırdı, kazandırıyor işin doğrusu.

Ama alanımda iyi olmak için çok ama çok çalıştığımı da söylemem lazım.

Bir pazar gecesinin bu saatinde kurumsal tırtıllar ne yaparlar bilmiyorum ama bakın ben hala çalışıyorum. Blog yazımı tamamladıktan sonra da bir şeyler okumam lazım. İş hayatımın ana bir parçası, hayatımın tamamıyla iç içe. Ve garip ama ben bu durumdan zevk alıyorum. Ve yaptığım işte çok iyi olduğumu düşünüyorum. Siz de yaptığınız işte iyi olursanız, iyi para kazanırsınız muhtemelen.

Ama unutmamanız gereken bir şey var. Göçmen bir hayatın esas getirisi para değildir. Sevdiğiniz işi yapmak, çalışırken iş yapıyormuşsunuz gibi hissetmemek ve özgürlük. Göçmen hayat bunları getirir esas. Ve tabi bir de kurumsal hayatın boğucu zırvalıklarından kurtulmayı.

Paraya hak ettiğinden daha fazla önem vermemekte  fayda var.

Hayat kısa ve ne zaman başınıza ne geleceği belli olmaz.

Üç kuruş fazla için hayatı ertelemeye hiç değmez. O nedenle göçmen bir hayata geçmeden önce giderlerinizi çok düşürmenin yollarını sonuna kadar zorlayın. Maaşınızın geleceğini ipotek aldığınız taksitli alışverişleri bir kenara bırakın hemen. İnanının uğruna canınızın çıktığı o zaman zingoların çoğuna hiç ihtiyacınız yok. Daha az harcama daha büyük özgürlük demektir.

Hadi başlayın şimdi göçünüze!

İyi yolculuklar…

2 cevap

  1. Anonymous dedi ki:

    🙂 🙂 🙂 :)- Oğlumuz ne iş yapıyor?- Kendisi göçmendir.- SGK, yol, yemek?- Efendim bunlara fazla önem vermemek gerekir.- Kızımızın yaşı daha küçük. 42 yaş evlenmek için erken.

  2. Bora Özkent dedi ki:

    Bu da bir bakış açısı tabii sevgili adsız:))

Bir Cevap Yazın