+905325441237
bora@ozkent.co

Kariyeri Boş Verin Göçmen Olun

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bu sabah daha yataktan çıkmadan yaptığım ilk iş twittere bakmak oldu. Malum İstanbul kar altında. Yol durumunu öğrenmek için en iyi araç ise twitter. Sağ olsun bir sürü insan yollarda yaşadıklarını hemen bildiriyorlar, böylece neredeyse gerçek zamanlı bilgiye ulaşmış oluyorsunuz.

Bu yol durumu inceleme sürecimde atılan pek çok tweetin benzer bir tema taşıdığı gözüme çarptı: “Yollar açık ne yazık ki, iş yerine geldim bile!..”

Bu tarz tweetlerden bir kısmını tanıdığım, kariyer sahibi ve başarılı denilebilecek iş hayatlarına sahip insanların atması bana ilginç geldi. Sanki lisedeler ve dersten yırtma mutluluğunu yaşamak istiyorlar. Bence trajik bir durum. Yani, evet, tatil güzel bir şeydir ama koca koca insanların kar tatili için duacı olması, bunu da sosyal medyada dünyaya ilan etmesi biraz tuhaf doğrusu.

Zaten profesyonellerin işleri hakkındaki olumsuz düşünceleri uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Etrafımda iş hayatından ve iş yerinden mutsuz insan sayısı o kadar çok ki. Herkes işiyle ilgili bir şeylerden yakınıyor, daha başka türlü bir hayatın hayallerini kuruyor. Tarıma girmekten, kafe açmaya, bir internet iş fikri bulup yırtmaktan, kendini hayır işlerine vermeye uzanan o kadar çeşitli hayal dinliyorum ki insanlardan…

Kar yağınca aklına ilk gelen şey işten yırtmak olan, hayal kurarken ise mevcut işindeki kariyeri dışında kalan bin bir alana dağılan bu profesyonellerin iş yerlerine ne kadar fayda sağladıkları, ne kadar verimli, ne kadar üretken oldukları da kafamı kurcalıyor.

Şirketlerin çalışanları nasıl bu hale getirdiği, motivasyonlarını, çalışma heveslerini nasıl bu kadar kırdıkları, kariyer ve gelecek hayallerini nasıl bu kadar darmadağın ettikleri ayrı bir yazı dizisinin konusu olabilir tabii…

Ama benim sözüm bizzat bu mutsuzluğu yaşayanlara…

Sevgili iş mutsuzu arkadaşlar, kendinize yeni yollar seçin, yeni yollar açın.

Kariyerin dikey yükselme yolundan vazgeçin (ki bu yol herkese zaten açık değil) ve başka iş alanlarına, başka hizmetlere, başka türlü yaşamlara yönelin. Kendinize alternatif gelecekler hazırlayın. Kendinize yan yollar tasarlayın.

Yani siz artık birer göçmen olun.

Göçmen olmaktan ne kastettiğimi merak ediyorsanız, yarın ki blog yazımı okuyun. Yarın akşamüstü göçmenliğe geçiş aşamasında size yardımcı olacak yeni yazımı paylaşacağım. İlginizi çekecektir.

En azından kar yağınca tatil olsun diye dua edenlerinizin:))

Görüşürüz.              

2 cevap

  1. bull11 dedi ki:

    İstanbulda isinden memnun olmayan proflarin orani %82 diye okumustum zamaninda. İnsanlar bireysellesemedikleri surece ki bu sistemde zor , hayattaki tek dertleri gecinmek olacak. Ancak gecinmenin bedeli agir olacak. Temel soru ben ne yaparsam mutlu olurum yerine ne yaparsam daha cok para kazanirim oldugu icin kendi kazdigimiz kuyuya dusmek de kacinilmaz oluyor. Temel sorunun ve overrated edilen para ve statu konularinin bastan ele alinmasi lazim. Alain de button " statu endise" iyi bit kaynak

  2. Bora Özkent dedi ki:

    Sevgili bull11,Sana çok katılıyorum. Türk insanının parayla olan ilişkisini çok arızalı buluyorum. O yüzden göçmenlikten bahsedeceğim önümüzdeki yazılarda. Göçmenlerin ana derdi para değildir ne de olsa.

Bir Cevap Yazın