+905325441237
bora@ozkent.co

BUILD A BEAR [OLD]

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

Vaka Çalışması

Build A Bear şirketinin kurucusu Maxine Clark 1999’da ilk oyuncak yapım mekânını açıyordu. 

O dönemde geleneksel perakendeciler tarafından fazlasıyla gözü kara bulunan Clark, 1998 yılında Joseph Pine ve James Gilmore tarafından kaleme alınan “Deneyim Ekonomisine Hoş geldiniz” adlı Harvard makalesinden çok etkilenmişti. Hedefi sadece oyuncak satan değil, müşterilerine farklı deneyimler yaşatan bir işletme yaratmaktı.

Bugün Build-A-Bear Workshop ABD’de üç yüzden, tüm Dünya’da ise beş yüzden fazla deneyim mekânını büyük bir karlılıkla işletmektedir. Build-A-Bear müşterileri tamamen kendilerine uyarlanmış imalat sistemi içinde kendi oyuncak ayılarını kendileri üreterek ilgi çekici bir perakende deneyimi yaşamaktalar. Özenle tasarlanan ve uygulanan Build a Workshop deneyimi şu adımlardan oluşuyor:

Adım 1: Oyuncak Ayınızı Seçin

Henüz içi doldurulmamış ayıcıklar kutularda duruyorlar. Built a Bear Workshop’larda isimlerinin çağrıştırdığının tersine sevimli ayıların dışında da hayvan türleri var.  Tabii Buz Devri gibi animasyon film kahramanları ve Hello Kitty gibi çocukların sevgilisi karakterleri de bulabilirsiniz bu dükkânlarda. 

Ürünlerin fiyatları 10 ile 25 Amerikan Doları aralığında. Tabiri yerindeyse bu alacağınız hayvanın çıplak (yani aksesuarsız) ve henüz içi doldurulmamış fiyatı. Build A Bear deneyimi çocuklara pek çok seçenek ve ilave ürün sunuyor. Özel kıyafetler, atan kalpler, gözlükler ve daha neler neler. Ebeveynlerin çocuklarını yönlendirirken dikkatli olmalarında büyük fayda var yoksa hiç ummadıkları bir harcama ile dükkândan çıkabilirler.

Çocuklar genellikle mağazadaki geniş çeşitlilik karşında seçim yapmakta çok zorlanıyorlar. Hem bu seçimi kolaylaştırmak, hem de bütçenizi planlamak için daha dükkâna gitmeden önce buildabear.com web sitesinden yararlanabilirsiniz. Buildabear.com oyuncağınızı çevrimiçi olarak üretebilmenizi sağlıyor. Tabii ki dükkân gerçek ayıcığınızı hazırlamanın tadı orada yok.

Adım 2: Bir Kalp ya da Ses Seçin

Bir sonraki adımda ayınızın bir şeyler söyleyebilmesini mi, yoksa atan bir kalbinin olmasını mı istediğinizi seçiyorsunuz. Bu aksesuarların tanesi $2 ile $5 arası fiyatlara sahipler. Ayıcık doldurulmadan önce bu seçimizi yapmanız gerekiyor çünkü seçeceğiniz aksesuar oyuncağın içine yerleştiriliyor. Önceden kaydedilmiş, ya da dileğinize göre hazırlanacak bir ses kaydı kullanabiliyorsunuz.

Bu aşamada küçük ama duygusal bir tören var. Build A Bear görevlisi size ortamı duygulandıran güzel bir şiir okuyor ve siz de oyuncağınıza iyi bakacağınıza dair söz veriyorsunuz. Bir de iyi bir dilekte bulunuyor ve hem oyuncağınıza verdiğiniz sözü hem de dileğinizi mühürlemek için oyuncağınıza bir öpücük konduruyorsunuz. Tüm mağazaların ayrı şiirleri var ve çalışanlar dilerlerse şiiri sizin için kişiselleştirebiliyorlar. Her zaman çocukların seveceği şiirler seçiliyor.

Adım 3: Ayıcığı Doldurun

Çocukların kalbi ya da seçtikleri sesi ayının içine koymaları ile başlayan bu adımda Build a Bear görevlisi çocuğa kucaklayacağı yumuşacık bir ayıcık mı yoksa iyice doygunlaştırılmış sertçe bir ayıcık mı istediğini soruyor.

Dolum makinesine bağlanan ayıcık doldurulurken çocuk hem süreci izleyebiliyor hem de minik bir pedala basarak dolum işlemine katılabiliyor. Ayıcık istenen forma kavuştuğunda görevli tarafından hemen orada dikilip çocuğa veriliyor. Bu aşamada çocuk isterse ayının tüylerinin kabarması için küçük bir kuaförlük deneyimi de yaşayabiliyor ve ayıcığın tüylerini tarıyor.

Adım 4: Ayıcığınızı Giydirin ve Süsleyin

Ayıcığınızı giydirmek ve süslemek için Build a Bear mağazalarında inanılmaz çeşitlilikte ürün var. Disney kahramanları Mickey ve Minnie kıyafetlerinden gözlüklere, ayakkabılardan, iç çamaşırlarına kadar yüzlerce ürün raflarda sizi bekliyor. Burada seçim tamamen çocuğunuzun zevkine ve sizin bütçenize kalmış!

Adım 5: Ayıcığınızı Kaydedin

Artık ayıcığınıza bir isim vermenin ve nüfusa kaydettirmenin zamanı geldi. Mağazada bulunan bilgisayar terminallerinden ayıcığınızın kaydını yapıyorsunuz. Build a Bear yöneticileri zaman zaman kaybolan ayıların bu kayıt sistemi sayesinde bulunup sahiplerine teslim edilebildiğini söylüyorlar. Bu süreç tamamlandığında ödemenizi yapıyor ve bilgisayara girdiğiniz bilgilere dayanan bir doğum sertifikası size teslim ediliyor. Ayıcığınız eve benzeyen bir kutuya konuyor. Vaktiniz varsa çocuğunuzun bu ev-kutuyu boyaması da mümkün.

Deneyim Evde de Devam Ediyor

Çocuklar oyuncaklardan çabuk sıkılabiliyorlar. Build a Bear bunu da düşünmüş. Sürekli olarak yenilenen giyecek ve aksesuar koleksiyonu sayesinde çocuğunuzun ayıcığına yeni kıyafetler seçmesi mümkün. Ayrıca kayıt işlemi sırasında e-mailinizi verirseniz Build A Bear yılbaşı gibi özel günler için çıkardığı koleksiyonlar konusunda size bilgilendiriyor ve ayıcığınıza en uygun seçimleri mailinize yolluyor. Para harcamaktan kurtulmak yok!

Build A Bear Partileri

Build a Bear deneyimine alışverişinizden sonra da devam edebilirsiniz. Örneğin yaklaşan bir doğum gününüz varsa bir Build a Bear partisi tam size göre olabilir. Build A Bear size hem partinin kaça mal olacağını hesaplamanız için bir hesaplama cetveli sunuyor, hem de partiyi planlama sürecinde kullanabileceğiniz çevrimiçi bir rehber. Parti davetiyeleri, doğum günü çocuğun fotoğrafı, davetli listesi çıkarma be buildabearville.com adlı web sitesinde sanal bir parti odası da işin cabası

Bir de Sanal Köyü Var

Build-A-Bear deneyimi sanal ortamda da yaşanabiliyor. Bearville.com’da kullanıcılar yeni oyuncaklarını çevrimiçi ortamda canlandırabiliyorlar. Ayıcığın doğum sertifikasındaki kod numarasını bilgisayara girmeniz yeterli. Sanal karakter hayata geçince orada oyunlar oynamaları, sanal ayıcıklarına yeni kıyafetler almaları veya onlara özel sanal evler inşa etmeleri mümkün. Diğer oyuncularla tanışıp değiş tokuş da yapabiliyorlar bu arada.

Çocukların oyuncak satın alma ve onunla oynama deneyimi tamamen değiştiren Build a Bear kurucusu CEO Maxine Clark çocuklara yaşattıkları deneyimi şu sözcüklerle özetliyor: 

“Çocuklar sunduğumuz otuz küsur çeşitten yardımcılarımız aracılığı ile birini seçip, istedikleri miktarda doldurtup, kalbini ve gözlerini takıp, giysilerini de seçtiklerinde doldurulmuş hayvanları ile öyle bir ilişkiye girerler ki ömür boyunca onunla arkadaş kalırlar.”