+905325441237
bora@ozkent.co

Kendime Muhalif

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Sıkça aldığım bir eleştiri fikirlerimde tutarlı olmadığım, onları sık değiştirdiğim yönünde.

Bu eleştirileri haklı çıkaran çokça örneğim de yok değil hani.

Mesela birkaç yıl önce Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların birer ponzi şeması olduğunu, hiç bir zaman değer kazanamayacaklarını düşünüyordum.

Oysa şimdi kripto para fikrinin dünyayı olumlu yönde değiştirebilecek en önemli buluşlardan birisi olacağına ve bu köklü değişimin etkilerini on yıla kalmadan kendisini göstereceğine inanıyorum.

Muhalif kelimesinin muhakeme kelimesi ile aynı etimolojik kökenden gelmesi bir tesadüf müdür bilemem.

Ama insan kendisine muhalif olduğunda yeni öğrendikleri çerçevesinde düşüncelerini sık sık yeniden muhakeme ediyor, onu biliyorum.

Ve eğer bu muhakeme sonucunda fikrinizin yanlış olduğunu farkederseniz onu değiştirmekten başka ne yapabilirsiniz ki?

Fikirlerimin değişmesinin nedeni, yeni öğrendiğim ve deneyimlediğim şeyleri zihnimde kendime muhalefet eden bir karşı cephenin argümanları olarak kullanmam.

Varsınlar tutarsızlıkla suçlasınlar beni.

Yeni şeyler öğrenmeye, deneyimlemeye, fikirlerimi yeniden muhakeme etmeye ve gerekirse onları acımasızca değiştirmeye devam edeceğim ben.

Kendimin muhalifi olmazsam nasıl gelişebilirim ki?

3 cevap

  1. Koray Hatipoğlu dedi ki:

    Bravo. Okuyunca kesinlikle katıldığım bir düşünce olmuş. Dünyaya geliş amacınız için de biraz düşünürseniz bence kesinlikle çok faydalı bir insan olacaksınız. Neden varsınız bu dünyada Bora?

  2. muratartun dedi ki:

    Muhalif ve muhakeme kelimeleri aynı etimolojik kökene sahip değil. Çok farklı anlamlara sahip olan Arapça kh-l-f ve h-k-m üçlülerinin “işteşlik” anlamı kazandıran “mufa’ale” vezninde ifade edilmesi neticesinde bu kelimeler ortaya çıkıyor. Bununla birlikte “kendine muhalefet” yaklaşımınızı ziyadesiyle takdir ettiğini özellikle belirtmeliyim.

Bir Cevap Yazın