+905325441237
bora@ozkent.co

Kenya’da Safari – Hayata Bakışınızı Değiştirecek Bir Deneyim

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Aslında pek de hevesim yoktu Safari yapmaya. Yıllar önce Güney Afrika’da Johannesburg yakınlarında SunCity denen yerde tek günlük bir safari yapmış ve yaşadığım deneyimi oldukça hayal kırıcı bulmuştum.

Bir aracın içinde bir patikayı izleyerek hayvanları zaten bilinen sabit yerlerinde uzaktan dürbünle izlemenin, hayvanat bahçesi gezmekten pek de farklı olmayan, sıkıcı, emeklilik dönemine bırakılması gereken, sıradan bir turistik faaliyet olduğunu düşünmüştüm.

Lakin yeni bitirdiğim Kenya safarisinden sonra anlıyorum ki ben sadece bir safari yaptığımı sanmışım SuncCity’de. Gerçek safari meğerse bambaşka bir şeymiş. Ve bir kez iyi bir safari macerası yaşayan insanın iflah olmaz bir safari bağımlısı haline dönüşmesi gerçekten kaçınılmazmış. Şimdiden Tanzanya Serengeti’deki yeni safarimizi planlamaya başladım, o kadarını söyleyeyim.

İyi bir safari, insanoğlunun keşfetme, kovalama, avlanma (tabii fotoğraf avından bahsediyorum), araştırma ve öğrenme gibi tüm güdülerini harekete geçiren, sabır ve kararlılığını test eden, asla rutinleşmeyen, her gün yeni sürprizler sunan, eğlenceli, kimi zaman ürkütücü, doğaya, hayvanlara ve büyük dengeye hayran kalmanızı sağlayan inanılmaz bir deneyim.

Kenya Safari’si inanıyorum ki benim ve bu eşsiz macerada bana eşlik eden 7 yaşındaki kızım Ece’nin hayat görüşünü değiştirdi, asıl önemli olanın ne olduğunu bize çok güzel gösterdi, doğanın tadına varmanın insanoğlu için nasıl vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu zihinlerimize kazıdı.

Hiç safari yapmamış ve Afrika’yı tanımayan insanlar için nereye gidileceğini belirlemek, mevsime en uygun safari bölgesini seçmek, en iyi rehberleri bulmak, konaklama imkanlarını incelemek ve tabii ki güvenlik sorunlarını çözmek hiç de kolay değil.

Afrika devasa bir kıta, pek çok safari bölgesi var, buralarda yaşayan hayvanlar birbirilerinden çok farklılar, iklim durumu ve hayvanların göç dönemi gibi unsurlar safaride neler yaşayacağınızı kökten değiştirebilir, konaklama imkanları mobil çadır kamplarından, inanılmaz şıklıktaki lodgelara kadar değişiklik gösteriyor, güvenlik çok kritik ve iyi bir rehberiniz yoksa safarinizin sıkıntılı bir yolculuğa dönüşmesi işten bile değil.

Tüm bu nedenlerle bir seyahat acentası ile yola çıkmak en iyisi. Ben de şanslı bir kul olduğumdan mıdır nedir, Far’n Away Travel’e denk geldim araştırmalarım sırasında. Lüks seyahat kategorisinde pek çok ödüle sahip bu acentenin kurucu ortaklarından Meltem İskit’in rehberliği ile tura çıkma çıkma şansını bulmam ise sevilen bir kul olduğumun ispatı bence.

Üsküdar Amerikan Koleji ve Boğaziçi İşletme mezunu olan Meltem İskit turizm sektörünün alışılagelmiş rehberlerine hiç benzemiyor.

Kendim de gençlik yıllarında turist rehberliği yapmış ve bu işleri az çok bilen birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Meltem Hanım kadar işine çılgınca tutku ile bağlı, gezdirdiği yerlerin her karışını bilen (ve safari boyunca karşılaştığımız tüm hayvanları yakından tanıyan), bildiği her şeyi coşkuyla aktaran, size her adımda yardımcı olan ve hayatınızı kolaylaştıran bir rehbere daha önce hiç rastlamamıştım.

İyi bir acente, harika bir rehber ve son derece keyifli tur arkadaşları ile Kenya Safarisine çıkmak zaten harika bir başlangıçtı. Kızım Ece’nin doğayla bu şekilde tanışacağı fikri beni müthiş heyecanlandırıyordu. Peki turda neler mi oldu, neler gördüm, neler deneyimledim, hangi hayvanlarla karşılaştım ve nelere tanık mı oldum? O da bir sonraki yazımın konusu olsun.

Bir Cevap Yazın