+905325441237
bora@ozkent.co

Kitap Önerisi: İrrasyonel

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

irrasyonelİş hayatında rasyonellik hep ön plana çıkarılsa da, insan davranışlarının ezici çoğunluğunun rasyonel olmadığını ispatlayan araştırmaların ve deneylerin sayısı her geçen gün artıyor.

İnsan motivasyonundan, inovasyona, müşteri deneyimi yönetiminden, girişim fikirlerinin gelişitirilmesine kadar pek çok iş probleminin çözümlenmesinde insan davranışlarını yönlendiren unsurları anlamak çok önemli. O halde irrasyonelitenin inanılmaz derecede belirleyici etkisini iyi kavramakta iş hayatı açısından büyük yarar var.

Özel hayatımızda da hem kendimizin, hem de başkalarının davranışlarını yönlendiren irrasyonelitenin temellerini anlamak, daha mutlu bir evlilikten, daha iyi çocuk yetiştirmeye ve hatta kilo vermeye kadar pek çok alanda bize yardımcı olabilir.

Stuart Sutherland’in Domingo yayınları tarafından basılan “İrrasyonel” adlı kitabının size insan zihninin  karışık dehlizlerini anlamak konusunda müthiş yol gösterici olduğuna inanıyorum. Çok sayıda şaşırtıcı, eğlenceli ve düşündürü araştırma ve gerçek hayat örneği bize sandığımız kadar mantıklı bir tür olmadığımızı çok güzel anlatıyor.

İrrasyoneli ben okuduğumda büyülendim, bakalım siz ne düşüneceksiniz.

Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı şöyle, iyi okumalar dilerim:

“Hangisi daha muhtemel: Mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı? Sigara içmek akciğer kanseri riskini on, ölümcül kalp hastalığı riskini ise iki kat artırıyorsa akciğer kanserinden ölen tiryakilerin sayısı kalp hastalığı sonucu ölen tiryakilerden daha mı çok? Bir işi iyi yaptıkları için insanları ödüllendirmek faydalı mı? Bir psikoloji deneyi için, birine öldürücü olabilecek şoklar vermeyi kabul eder miydiniz? Dönme dolaba binmek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?

Kitabın isminden dolayı tetikte değilseniz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan bazıları muhtemelen irrasyonel. Dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimisinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. Mutlaka bir yargıya varma ihtiyacı ise irrasyonelliğin sık rastlanan sebeplerinden biri. 

Stuart Sutherland’in İngiltere’de kült haline gelmiş ve yıllardır çok satanlar listesinde bulunan kitabı İrrasyonel, yakın zamanda konuya ilişkin yapılmış pek çok psikoloji deneyinden ve gündelik yaşamdan çoğu zaman sizi şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak, irrasyonelliğin yaygınlığını ve olağanlığını gözler önüne seriyor. Yanlış gözlem, uyum gösterme ihtiyacı, yersiz tutarlılık, kanıtları gözardı etmek, hatalı neden sonuç ilişkileri kurmak ya da aşırı özgüven gibi bizi irrasyonel kararlara sürükleyen sebepleri ortaya koyuyor ve Pearl Harbour bombardımanından şampuan reklamlarına kadar pek çok farklı olayı inceleyerek, “içimizdeki düşmanın” nelere neden olabileceğini gösteriyor.”

Bir Cevap Yazın