+905325441237
bora@ozkent.co

Kitap Önerisi: Lean Startup

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

final-coverGirişimcilikle ilgili piyasada çok sayıda kitap var.

Girişimcilik konusunda yazılan veya Türkçe’ye çevrilen bu kadar çok kitabın olması tabii ki çok sevindirici. Bunların bir kısmı Türk girişimci Baybars Altuntaş’ın “Otobüsten İndim BMW’ye Bindim” adlı çok satanlar listesinin başındaki kitabı gibi birer otobiyografi, başarı hikayesi ve öneriler manzumesi şeklinde.

Bir diğer kategoride ise girişimcilerin nasıl davranması ve nasıl bir karaktere sahip olması ile ilgili yol gösterici kitaplar var. Hani “şu cesur olun”, “farklı düşünün”, “sakın ha yılmayın” ögütçülerinden bahsediyorum…

Eric Ries tarafından yazılan The Lean Startup’u bütün diğer girişim kitaplarından bir temel özelliği ile ayrılıyor.

İsmini “Yalın Girişim” olarak Türkçeleştirebileceğimiz kitabında Ries girişimcilere başarılı olmak için genel geçer tavsiyelerde bulunmuyor, onlara işlerine yarayacak metodolojiler sunuyor.

Yalın üretim felsefesinin temel yapıtaşlarını girişimciliğe uyarlayan Eric Ries, girişimciliği içgüdüsel ve romantik bir efsane olmaktan çıkarıp, belirli metodolojilerin uygulanması durumunda başarı oranı çok yükselebilecek bir yönetim sürecine dönüştürüyor. Üstelik Ries’in öğrettikleri sadece sıfır kilometre girişimler için değil, girişimcilik genlerini yeniden canlandırmak isteyen büyük kuruluşlar da uygulanabilir nitelikte.

Okuyucularını “inovasyon muhasebesi”, “ispatlanmış deneme”, “yap-ölç-öğren” ve “girişim yönetimi” gibi yepyeni kavramlarla tanıştıran Ries, sadece bir kitap yazmakla da kalmamış. The Lean Startup Movement adını verdiği girişimle, Ries Dünya’nın dört bir tarafından Yalın Girişim günleri organize ediyor.

Zaman zaman İstanbul’da da gerçekleşen bu organizasyonlarda girişimcilere seminerler, mentorlük hizmetleri veriliyor ve çeşitli workshoplar gerçekleşiyor. http://theleanstartup.com/ adresinden daha detaylı bilgi alabileceğiniz bu organizasyonlar girişimciler için çok yol gösterici olabiliyor.

Hadi size iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın