+905325441237
bora@ozkent.co

Kızınızın Kahramanı Kim?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Herkes çocuğunun başarılı olmasını ister. Ama çocuklarımızı nasıl eğitmemiz gerektiği konusunda hepimizin kafaları karışık açıkçası.

Belki de doğru eğitimin en iyi yolu onlara doğru kahramanlar kazandırmaktır. Çocukların kahramanlarının davranışlarına ebeveynlerinin nasihatlarından çok daha fazla değer verdikleri malum.

Etrafınızda Barbie ya da Pamuk Prenses gibi davranan, zengin koca, lüks hayat, şık kıyafetler dışında bir hayalleri olmayan genç kızlara bolca rastlıyorsanız ya da Polat Alemdar tavırları sergileyen, gencecik yaşında siyah takım elbiselere bürünen tuhaf delikanlılara, yanlış kahramanlara özenmenin trajik sonuçlarını tecrübe ediyorsunuz demektir.

Benim de 9 yaşında bir kızım var. Kendisine asileri, yaratıcıları, dünyayı değiştirenleri kahraman olarak seçmesini istedim hep. Geleceğin asilere ait olduğuna inanıyorum, boyun eğenlere değil. Oyun değiştirenlerin dünyamızı daha iyi bir yer haline getireceklerine inanıyorum, sisteme razı olanların değil.

Ne yazık ki çocuklara yönelik böyle olumlu yönlendirmeler yapacak kitapların sayısı çok az, hele hele kız çocukları için.  Neyse ki bugünlerde harika bir kitap var piyasada: “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler”

Kitabın önsözü şahane…

“Dünyanın asi kızlarına:

Daha fazlasını hayal et

Daha fazlasını iste

Daha çok mücadele et

Ve kuşku duyduğu zamanlarda unutma:

Sen haklısın”

Onlarca oyun değiştirici kadının hayatını birer sayfalık özetler halinde veren kitaptan her gece iki kahramanın hayatını okuyoruz kızımla. Kimisine o da hayran oluyor. O zaman onların hayatlarını biraz daha eşeliyoruz.

Elizabet-I’den, Michelle Obama’ya, Marie Curie’den, Maria Callas’a kadar her türlü meslekten çok başarılı ve oyun değiştiren asi kızlarla tanışmanın kızımın gelişimine çok önemli bir katkısı olacağına inanıyorum.

Hep Kitap yayınlarından çıkan “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler”i  tüm kız ebeveynlerine şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın