+905325441237
bora@ozkent.co

Kod Yazamıyorsanız İşsiz Kalacaksınız!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

coding

Robotlar, suni zeka, bulut teknolojisi, sahip olmak yerine kiralama ya da paylaşma (örneğin otomobiller) ve genel olarak yazılımın tüm endüstrilerde yarattığı verimlilik iyileştirmeleri istihdamın canına okuyorlar.

Önceleri üretim sektörünü vuran robotlaşma, kendi kendine öğrenen suni zekaya sahip bilgisayarların güçlenmesi ile birlikte hukuk gibi ileri eğitim seviyesi gerektiren alanlara da sıçramaya başladı. Daha önceki bir yazımda bahsettiğim suni zekaya sahip robot avukat Ross buna tam bir örnek.

Economist dergisindeki bir makalede gördüğüm inanılmaz istatistikler dijitalleşmenin klasik endüstrileri, değer yaratımı ve verimlilik konularında nasıl ezebildiğini gösteriyor.

1990’larda Detroit merkezli 3 Amerikan otomobil markasının toplam satışları 250 Milyar Doları ve toplam piyasa değerleri 36 Milyar doları bulurken çalıştırdıkları insan sayısı 1.200.000.

Oysa bugün toplam piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Silikon Vadisinin dijital firmaları 247 milyar dolar ciroyu sadece 137.000 çalışanla gerçekleştiriyorlar.

Belki dijital dünya şirketleri bu muazzam verimlilik artışına çok seviniyor olabilirler ama toplam istihdam ve değer yaratımındaki bu değişimin insanlığı nereye götüreceği tartışmalı. Herkesin işsiz kaldığı bir dünyada kim alışveriş yapacak?

Takip edenleriniz vardır, Google Fiat’la, Uber ise Ford’la otonom sürüş özelliğine sahip otomobil üretimi hakkında “şimdilik” ortak projeler yapıyorlar.

Ama tek bir otomobil bile üretmeyen Uber’in değer 60 Milyar doları bulurken Ford’un değeri sadece 50 milyar dolarlar civarında. Şimdilik işbirlikleri şeklinde ortaya çıkan dijital dünya-klasik endüstri flörtünün yakında dijitallerin klasik sanayileri ele geçirmesi ile sonuçlanacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Nitekim geçen hafta Apple İngiliz otomobil üreticisi McLaren’i satın almak için görüşmelere başladı bile. Siz o zaman izleyin seyreyleyin istihdamdaki kıyamet gününü.

Aşağıdaki tablo 2006 yılı ile 2016 yılını dünyanın en değerli şirketleri açısından kıyaslıyor. 10 yıl önce dijital dünyanın temsilcisi olarak sadece Microsoft yer bulabilmiş kendine ilk onda. 2016 yılında ise ilk üçün tamamı dijital firmalardan oluşurken, 10 en değerli firmanın 5’i dijital dünyanın temsilcileri.

img_0611Dijitalleşmenin istihdam üzerindeki yıkıcı etkisini ve değerin klasik endüstrilerden dijital firmalara doğru kaymasını durdurmak mümkün değil dostlar. Tam tersine suni zeka ve bulut gibi teknolojilerde son dönemlerde elde edilen değişimler eğilimin hızlanacağını hatta bir patlamaya dönüşeceğinin işaretleri.

İster bir girişimci, ister profesyonel yönetici, ister öğrenci, ister çocuklarının geleceğini düşünen bir ebeveyn olun. Dijitalleşme konusunda bir hazırlığınız, bir stratejiniz yoksa başınız kesinlikle belada demektir. Benden söylemesi.

“Ne yapabilirim?” diyorsanız beni izlemeye devam edin. İlk tavsiyem kod yazmayı öğrenmeniz olacak, o kadar ipucu vereyim şimdilik.

 

3 cevap

  1. Ziya Doruk dedi ki:

    Sizi ilgiyle be merakla izlemeye devam ediyorum. 🙂

  2. canyaran1453 dedi ki:

    özellikle hangi code? PhP, Asp., .Net, C#, C++, Phyton, Oracle, ?

Bir Cevap Yazın