+905325441237
bora@ozkent.co

Gelecek Geldi

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

Bilgi Üniversitesi Lite Lisansüstü Programı‘ndaki “Technology and Human” dersinde öğrencilerine teknoloji ile insanlığın çatıştığı değil, işbirliği yaptığı ve birbirini güçlendirdiği bir geleceğin hayalini kurduran Özkent’in geleceğe bakış açısı sizleri etkileme ve harekete geçirme gücüne sahip nitelikte. Özkent gelecekle ilgili konuşmalarında bir yandan teknolojik değişimlerin dünyamızı, ülkemizi, çevremizi, girişimlerimizi ve hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini ortaya koyarken, bir yandan önümüzde açılan fırsat kapılarını ve onlardan alabildiğine yararlanmak için neler yapabileceğimizi çok eğlenceli bir şekilde anlatıyor. 

Onların Yapay Zekası Varsa Bizim de Doğal Zekamız Var: Evet yapay zeka çok hızlı gelişiyor. Evet özellikle içinde rutin unsurlar olan meslekler tehdit altındalar. Ve evet makinaların pek çok işi biz insanlardan daha iyi yapabileceği aşikar. Ama biz insanların da doğal zekası var. Hem de ne doğal zeka! Daha iyi bir geleceğin hayalini kurabilen, harika hikayeler kurup, başkalarının hikayeleri ile heyecanlanan, problemleri dert edip çözmek için girişimler kuran, bir amaç için topluluklar oluşturan, estetik ve sanat duygusu gelişkin şahane varlıklarız biz. Özkent bu çok ilginç konuşmasında bir yandan yapay zekanın gerçek ve aşikar gelişimini ortaya koyarken, bir yandan insanların güçlü ve yenilmez yönleriyle nasıl daha iyi bir geleceğe hazırlanabileceğini anlatıyor. 

Teknolojinin Dalgalarında Sörf Yapmak: Özkent’in bu yıl Bilgi Üniversitesi Lite Lisansüstü Programı‘nda vermeye başlayacağı “Technology and Human” dersinin yapısını temel alan konuşma, katılımcıları dünyadaki büyük teknolojik dönüşümleri takip etme ve onları kendi işleri/kariyerleri/arzuları çerçevesinde yorumlayarak harekete geçmelerini sağlamak konusunda yöntemlerle tanıştırıyor. Son teknolojik trendleri anlatmaya değil, katılımcıların bu gelişmeleri kendilerinin keşfetmelerinin, anlamalarının, anlamdırmalarının ve yorumlamalarının üzerinde duran seminer onları harekete geçmeye teşvik ediyor.

Bilim-Kurgu İzlemenin Beklenmedik Faydaları: Star Wars, 2001: Bir Uzay Yolculuğu ve Azınlık Raporu gibi bilim-kurgu sineması şaheserlerinin ya da 1984, Cesur Yeni Bir Dünya, Otostopçunun Galaksi Rehberi gibi klasikleşmiş bilgi-kurgu kitaplarının fanatiği iseniz geleceğe daha iyi hazırlanıyorsunuz demektir. Eğer bunların sadece birer fantazi olduğuna inanıp küçümsüyorsanız bir daha düşünmelisiniz. Özkent bu son derece ilginç ve eğlenceli konuşmasında, bilim kurgunun geleceği tahmin etmek konusunda neden çok etkili bir araç olduğunu, teknoloji şirketlerinin bünyelerine neden bilim kurgu yazarları kattıklarını, bilim-kurgu ile inovasyonun ve stratejik düşünmenin bağlantısını inanılmaz örneklerle anlatıyor. Konuyla İlgili Bir Özkent Yazısı: Bilim-Kurgu Tüm İnovasyonların Anasıdır!

Uzay Fethediliyor, Farkında mısınız? Elon Musk SpaceX ile roketlerini uzaydan dönüşlerinde dikey olarak geri indirmeyi başardı. Richard Branson uzay turizmi için rezervasyon kabul ediyor bugünlerde. Jeff Bezos’a Amazon’la dünyayı fethetmek yetmedi, şimdi de Blue Origin girişimiyle uzayı kafaya taktı. Uzay adım adım fethediliyor anlayacağınız. Zamanında Nasa’nın başaramadıklarını özel girişimciler başaracak gibiler. Teknolojik deha, girişimci kafasıyla birleşince Mars’ı kolonileştirmek hiç de uzak bir hedef gibi gözükmüyor. Peki tüm bunlar insanlık için iyi gelişmeler mi? Ve daha da önemlisi siz Mars’ta arsa satın almalı mısınız?

Bora Özkent’in Konuşmacı Ajansı ile Temasa Geçmek İçin: Mirador Speaker Agency