+905325441237
bora@ozkent.co

Korkmayın, Teknoloji Sizi Yemez!..

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Fear-1100x530Eğitimlerimde teknolojik gelişmelerden, bunların yol açtıkları ve açacakları değişimlerden bahsediyorum.

Katılımcıları bir yandan son teknolojik eğilimler konusunda bilgilendirmeye, bir yandan da onları biraz olsun uyararak kendilerini geleceğe doğru şekilde hazırlamalarına teşvik etmeye çalışıyorum.

İşin tuhafı pek çok katılımcının bana yoğun bir şekilde itiraz etmeleri ve teknolojik gelişmelerin insanları iyiye değil, kötüye götürdüğü yolundaki inançlarını bana da aşılamaya çalışmaları oluyor. Bana kalırsa tamamıyla yersiz inançlarını…

Tipik itiraz alanlarından birisi sosyal medya odaklanıyor. Pek çok eğitim katılımcısı sosyal medyanın insanları aslında a-sosyal kıldığını ve zararlı olduğunu düşünüyor. Teknolojinin hayatımızı çok kolaylaştırdığını öne sürdüğümde ise itirazlar bu tip icatların insanların tembelleştirdiği temelinde şekilleniyor.

Çocukların tablet bilgisayarlar gibi teknolojik ürünlere ulaşımı da sıkı tartışma konularından birisini oluşturuyor. Sık sık “ben çocuklarımın teknolojik ürünler kullanmalarına asla izin vermiyorum” diyen aklıevvellere rastlıyorum. Bunu iyi bir ebeveynlik göstergesi olarak sunmaları da işin ayrıca trajik bir yönü.

Aslında şaşırmamak lazım. İnsanların yeni teknolojiler konusundaki tepkileri tarih boyunca de genellikle korkudan kaynaklanan bir itiraz ve ret ediş şeklinde olmuş tarih boyunca da. Korktuğumuz yenilikleri dışlamak, onları öcü ilan etmek sanırım genlerimizde var.

İşte size bir kaç örnek:

1795: Kitapları kapatın!

“Kitap okuyarak kelimeleri tüketmek gözlerin zayıflamasına, deri döküntülerine, gut hastalığına, ekle iltihabına, basura, astıma, felce, hazımsızlığa, bağırsak kilitlenmesine, sinir bozukluğuna, migrene, epilepsiye, evhama ve melankoliye
neden olur1” – Alman yazar Johann Georg Heinzmann

1803: İnovasyon yapmayın!

“Kendimizi inovasyonun sinsi saldırılarına, o kötülük dolu, dünyada mahvedeceği insanları arayan ruhun emellerine karşı koruyalım .”
— Rahip Jedidiah Morse

1825: Treni durdurun!

“At arabalarından iki kat hızlı gidebilen lokomotifler üretmek fikrinden daha saçma ne olabilir ki! Parlamentomuzun bütün demiryollarına saatte 8-9 millik hız sınırlaması getireceğine inanıyoruz, çünkü bu güvenli şekilde yolculuk yapılabilecek azami hızdır.”
—The Quarterly Review

1843: Sanat yapmayı kesin!

“Sanatın yıldan yıla gelişmesi, saflığımızı yok ediyor ve insani gelişimin bir gün bitmesi gerektiğine dair güçlü alametler taşıyor.”
—ABD Patent Ofisi Yöneticisi Henry Ellsworth’un 1843’de Kongreye sunduğu rapordan.

1854: İletişime ne gerek var?

“Maine ile Teksas şehirleri arasında bir telgraf hattı kurmak konusunda çok acelemiz var: ama aslına bakarsanız belki de Maine ile Texas’ın iletişim kurmaları gereken bir meseleleri yoktur bile.”
—Henry David Thoreau, Walden

Ben gelişimin insanlığı genellikle iyiye taşıdığına inanlardanım. Geçmiş günlerin nostaljiyle abartılan güzelliklerindense, yeni teknolojilerin bize açtığı pırıltılı ufukların tadını çıkarmayı yeğlerim.

Siz ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın