+905325441237
bora@ozkent.co

Kurumsal Samimiyetsizlik Hastalığı – Sendromlar

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Çalıştığınız kurumun samimiyetsizlik hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamanıza yardım edecek bazı tipik sendromları inceleyelim bugün.

Sendrom-1: Kurumun Duvarlarını Süsleyen Değerler Yazılarına Boş Boş Bakan Çalışanlar

Şöyle boylu poslu neredeyse her kurumun tanımlanmış değerleri var artık. “Takım Oyunu”, “Yaratıcılık”, “Toplumsal Sorumluluk”, “Şeffaflık”, “Müşteri Odaklılık”, “Saygı” en popüler değerler arasında gördüğüm kadarı ile. Genellikle kurumsal değerler bir danışman firmanın danışmanlığında yapılan geniş katılımlı çalıştaylarla hazırlanıyor. Belirli bir metin üzerinde hemfikir olduktan sonra da posterler halinde duvarlara yapıştırılıyor ve büyük bir yıllık toplantıda lanse ediliyorlar.

Buraya kadar sorun yok.

Lakin işler daha sonra biraz karmaşıklaşıyor. İlk zorluk insanların değerlerin ne anlama geldiğini ve kendilerinin bu konuda ne yapması gerektiğini anlamalarında. Örneğin bir muhasebeci yaratıcılıkla ilgili ne yapmalı? Ve ne yapmamalı? Pek çok durumda kurumun bütçesi, değerlerin yazılması aşamasında bittiğinden değerlerin içselleştirilmesi ve pratik uygulamalara dönüşmesi mümkün olamıyor.

Diğer zorluk ise gerçek ve günlük hayatın kurumun değerlerini uygulamayı bazen çok zorlaştırması. Mesela müşteri odaklı olacağız dediniz. Peki ya piyasa koşulları sizi müşterilerinize verdiğiniz bir sözü tutmamaya zorluyorsa? Ya da takım oyunu dediniz ama en iyi satışçınız bireysel oynamayı seven ve takım meselesinden hiç haz etmeyen bir ego şaheseri ise. Ne yapacaksınız bu durumda? Onu işten atmaya var mısınız sırf değerleriniz yerleşsin diye?

Yukarıdaki iki sorun şirketlerin değerlerini duvar süsü haline getiriyor. Eğer çok kararlı yöneticiler yoksa bir süre sonra değer posterleri solmaya ve insanların gündeminden düşmeye başlıyor.

Sonuçta kurumsal değerler birer samimiyetsizlik sembolü haline geliyor. İnsanların boş boş baktığı içi boş laf kümeleri haline…

Sendrom-2: Söylenenle Yapılanın Çelişmesi

Herhalde olabilecek en samimiyetsiz tavır söylediğinizle yaptığınızın çelişmesidir. İşte size iki tipik örnek.

Sık rastlanan bir yönetici sloganı: Müşteri odaklı olacağız!

Güzel…

Olalım tabii…

Peki müşterimizin aleyhine gizli maddeleri ayıklayacak mıyız kredi sözleşmelerinden?

Müşterimizin haklarını savunmak adına zaman zaman karlılıktan vazgeçecek miyiz canımız çok acısa da?

Müşterinin işine yaramayacağını bile bile bir ürünü satan satışçımıza prim  mi yoksa ceza mı vereceğiz.

Bir başka büyük söylem: Çalışanlarımız bizim her şeyimiz:

Güzel…

Onlar bizim her şeyimizler tabii…

Peki neden son krizde üst yönetim maaşlarını biraz düşürerek istihdam etmeye devam edebileceğimiz 1.000 kişiyi işten çıkarıverdik?

Şahane bir çalışan memnuniyeti anketi yaptık ama ne sonuçlarını paylaştık çalışanlarımızla ne de iyileşmesi gereken alanlarda radikal değişimlere girebildik. Bunu nasıl açıklarsınız sayın müdürüm?
  
Neden müşterilerimizin deneyimini iyileştirmek için bir sürü şey yapıyoruz de çalışanlarımızın mesela fiziksel çalışma ortamını süper hale getirmiyoruz?

Sendrom-3: Proje Manyağı Şirketler

Şirketinizin aynı aşağıdaki projelerden pek çoğunu aynı anda yapması durumudur. Kesin bir samimiyetsizlik sendromudur.

İnovasyon, altı sigma, maliyet iyileştirme, süreçlerin yeniden yapılandırılması, kültür değişimi, organizasyonel yeniden yapılanma, müşteri deneyimi yönetimi, yönetici gelişimi, koçluk, değişim yönetimi…

Nasıl, okurken bile nefesiniz kesildi değil mi?

Bir şirket tüm bu projeleri birden hakkıyla gerçekleştirebilir mi? Buna kaynak yeter mi? Üstelik bunların bir kısmı birbiriyle çelişen amaçlara bile sahip olabilirler.

Direkt gireyim topa. Bir şirket aynı anda ikiden fazla dönüşüm projesini yönetiyorsa samimiyetsiz bir şirkettir.

Bu kadar sendrom sanırım yeter. Ekleyeceğiniz sendromlar varsa yollayın lütfen. Bir daha ki yazıda kurumsal samimiyetsizliğin bünyelerde yarattığı inanılmaz tahribat üzerine yazacağım.

Görüşürüz.

Bir Cevap Yazın