+905325441237
bora@ozkent.co

LinkedIn Kurum-İçi Girişimciliğe (Intrapreneurship) Yükleniyor

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Linkedin kurum-içi  girişimciliği (intrapreneurship) güçlendirmek içi bünyesinde çalışan profesyonellerin yararlanabileceği bir kuluçka merkezi (incubator) yaratmış durumda.
 LinkedIncubator adını verdikleri bu sistemde herhangi bir çalışan her üç ayda bir geçici bir takım kurup üstyönetime sunulacak bir proje yaratma yetkisine sahip.

Yapılan sunumun kurucu Reid Hoffman ve CEO Jeff Weinr’i etkilemesi durumunda, kurum içi girişimcilerin 3 ay normal işlerini bırakıp sadece yenilikçi projelerine odaklanmalarına izin veriliyor.

Bu haliyle LinkedIncubator ile Linkedin’in yöneticileri Google veya 3M’in “zamanının %15’ini istediğin yenilikçi projeye ayırabilirsin” diye özetlenebilecek yaklaşımlarından çok daha iddialı bir kurum içi girişimcilik yapısını deniyorlar diyebiliriz.
Aslında LinkedIn bu yeni uygulamadan önce de HackDays adını verdikleri ve her ayın bir Cuma gününün yenilikçi projelere ayrıldılığı bir yapıya sahipti. Anlaşılan buradan alınan sonuçlardan memnun kaldılar ki kurum içi girişimcilere çok daha  güçlü bir imkanlar sunmaya karar verdiler.
Darısı hala fikir kutuları gibi tamamen inovasyona ters süreçlerle yeni fikirler geliştirileceğine inanan Türk yöneticilerine.
Kaynak: FastCompany

Bir Cevap Yazın