+905325441237
bora@ozkent.co

Londra’nın Siyah Taksileri Uber’e Karşı…

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

78878metrocab-1920x1000

Uber bu aralar etik skandallarla sallanıyor. Şirkette kadınların taciz edildiği, Uber sürücülerinin köleleştirildiği gibi iddialar aldı başını gitti. Yatırımcılar bu sevimsiz gelişmelerden sorumlu tuttukları şirketin kurucu CEO’su Travis Kalanick’e zorla el çektirdiler geçenlerde.

Ama Uber yine de büyümeye devam ediyor.

Bu büyümenin bedelini ödeyenlerin en başında ise geleneksel taksilerin sürücüleri geliyor tabii ki.

Bizdeki çoğu hanzo taksi esnafından ve taksi plakası sahibi oligark bozuntularından hiç haz etmediğim için Uber’in İstanbul taksi sektörünü yerle bir etmesine hiç üzülmem açıkçası.

Ama bugün The New York Times’da okuduğum bir makale, Londra’nın o canım siyah taksilerinin ve çok iyi eğitimli şoförlerinin de Uber’in gazabına uğradıklarını ve direnmek için nasıl mücadele ettiklerini anlatıyor.

Londra’da 21.000 siyah taksiye karşı 40.000 Uber aracı var bugün. Ve pazar sürekli olarak Uber’in lehine gelişiyor.

Belki bilenleriniz vardır. Londra’da bir siyah taksinin şoförü olmak müthiş zor bir iştir, bizdeki gibi ipini koparanın hanzonun direksiyona geçmesine izin vermezler.

Taksi şoförü olmak için 2.000 millik Londra şehir içi yol ağını ezberlemeniz gerekir.

Sadece yolları ezberlemek de yetmez. 2.500 caddenin ve 100.000’e yakın lokasyonun isim ve yerlerini de ezbere bilmeniz, sizi şehrin neresine bırakırlarsa bıraksınlar buraları bulmanız gerekir.

3-4 yıl süren eğitim sırasında taksi şoförlerinin beyinlerindeki hipokampüs gölgesinin genişlediği ispatlanmıştır, o kadar söyleyim.

Bu insanları Türk tipi taksicilerin hanzoluğundan uzaklaştıran davranış ve tutum eğitimleri de ayrıca verilir tabii ki.

Bütün bu yoğun eğitime karşın Uber şoförü olduğunuzda yolunuzu navigasyon aplikasyondan bulursunuz. Taa 1.600’lardan kalan siyah taksi geleneklerine bağlı değilsinizdir ve Uber hanzoluk seviyenizle de pek ilgilenmez.

Londra’da siyah taksilerin şoförleri genellikle İngiliz’dir. Buna karşın Uber sürücüleri genellikle göçmenler arasından çıkar. İngiliz taksi şoförlerinin Brexit’e evet, Uber sürücülerinin ise hayır demesine şaşmamak gerek.

Uber nimetlerinden alabildiğine yararlanan bir insan olarak kime hak vereceğimi bilemedim son zamanlarda gittikçe sertleşen siyah taksi-Uber savaşlarında.

Ama piyasaya oyun değiştiren yeni teknolojiler girdikçe geleneksel endüstrilerin ve mesleklerin yıkıma uğradıkları da bir vaka. İngilizler gibi geleneklerine düşkün bir toplumda bile böyle bir değişim yaşanıyorsa, ülkemizde neler değişir zaman içinde merak etmemek mümkün değil.

Bir cevap

  1. canyaran dedi ki:

    Dejenerasyonun başlangıcının en büyük nedeni. Ekonomidir, maaliyettir, insan kalitesi de bu maaliyetin en son noktasındadır, insanlar ekonomik olsun daha çabuk olsun, derken Pegasus gibi ne üdüğü belirsiz 1-1.5 saatlik uçuşlarda ucuz bilet bulmak için extra bedelli bir sandviç almamak için sıraya girerler fakat uçak rotar yapınca yada gecikince stres tavan yapınca THY nın sunduğu hizmetten çok daha pahalıya patladığını yaşadıkça öğrenecekler.

Bir Cevap Yazın