+905325441237
bora@ozkent.co

Madem Girişeceksiniz, Büyük Girişin

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

understanding-roi-1100x530Bir girişimin başarıya ulaşması neredeyse tamamen girişimcinin yapacaklarına bağlı. Sadece doğru aksiyonları alabilen girişimciler işlerini büyütmeyi, şirketlerini küçük bir işletmeden, dev bir kuruma dönüştürmeyi becerebiliyorlar.

Ben onlara büyük düşünenler diyorum.

Bir girişimci olarak hangi aksiyonları ne şekilde alacağınızı elbette ki düşünceleriniz belirler. Girişiminizin kaderini tasarlayan en önemli düşünce ise şirketinizi ne kadar büyütmeyi hedeflediğinizdir: Küçük bir “yaşam tarzı girişimi” mi hayal ediyorsunuz, tamamınını kendinizin kontrol edebileceği bir “aile işletmesi mi” yoksa küresel yaygınlığa ulaşacak sahip bir “dev” mi?

Hayalinizin büyüklüğü tüm aksiyonlarınıza yansır. Karşınıza çıkan büyüme fırsatlarını ele alışınızdan, risk algınıza, takım arkadaşlarınızı seçmenizden, şirketinizin logosunu tasarlamanıza kadar her kararınız, girişiminizle ilgili hayallerinizin büyüklüğü tarafından kısıtlanır.

Büyük düşünmenin girişimlerin büyümelerini nasıl etkilediğine dair benim en çok ilgimi çeken örnek, bugün dünyanın en büyük perakendecisi olan Wall-Mart’ın kurucusu Sam Walton’un yaşadıkları.

Sam Walton daha ilk dükkanını açarken gelecekte çok büyük paralar kazanacağından o kadar emindi ki, sahip olacağı inanılmaz servetin varislerine geçerken doğuracağı vergiyi planlama zorunluluğunu hissetti. Bu büyük düşünme yeteneği sayesinde Walton’un varisleri mirasın devri sırasında 11 ile 13 milyar dolar arasında daha az vergi ödeyebildiler. İşte büyük düşünmek budur.

Daha ilk adımda büyük düşünmenin bir başka ilginç örneği de ünlü Harry Potter romanları serisinin yazarı J. K. Rowling’e dair. Harry Potter serisi sayesinde bugün dünyanın en zengin kadınları arasında yer alan Rowling, daha ilk romanının ilk cümlesini kağıda dökmeden önce, 7 romandan oluşan bir seri yazacağına karar vermiş ve roman kahramanlarının çocukluktan birer yetişkine dönüşümlerinin tamamını kafasında planlanmış.

Peki büyük düşünmek, şirketini bir dev haline getirmeyi hayal etmek şart mıdır?

Hayır, elbetteki değil. Pekala küçük bir girişime sahip olmayı tercih edebilirsiniz. Tek şubeli bir restoranı ömrünüz boyunca işletmek, müşterilerinizi tek tek tanımak, onlara kendi elinizle ürettiğiniz harika yemekleri tattırmak isteyebilirsiniz, bunda yanlış hiç bir şey yok.

Öte yandan tek bir restoranı işletmek için harcayacağınız zaman ve emeğin, büyük bir restoran zincirini işletmek için harcayacağınız zaman ve emekten pek de fazla farkı yoktur. Aynı emekle çok daha büyük bir işletmenin sahibi olmanız mümkünken, neden ömrünüz boyunca tıpkı bir bordrolu çalışan gibi her sabah işletmenizin başına gitmek zorunda kalasınız ki? Hayatta daha renkli şeyler yok mu yapılacak?

Büyük bir işletmeye sahip olmanın başka bazı avantajları da vardır. Örneğin bir gün şirketinizi satıp yeni işler kurabilir ya da elde ettiğiniz parayla yepyeni bir yaşam tarzınızı seçebilirsiniz. Ayrıca şirketinizi büyütürken kazanacağınız takım arkadaşları sayesinde sosyal yönden sizi motive eden bir ortama da sahip olabilirsiniz. Girişiminiz büyüdükçe önünüze çıkan seçenekler katlanarak artacaktır.

Büyük düşünmenin daha dayanıklı ve uzun süre yaşayacak bir şirket kurmanıza da etkisi olacaktır bu arada.

Yaşam tarzı girişimlerinin ve küçük aile işletmelerinin ömürleri doğrudan kurucularının ömrü ve iş yapma becerileri ile kısıtlıyken, büyük işletmeler güçlü insan kaynakları, gelişmiş markaları ve iş sistemleri ile kurucularından daha uzun bir ömre pekala sahip olabilirler. Amerika’da yapılan araştırmalar büyük şirketlerin daha uzun ömürlü oldukları ile ilgili çok sayıda kanıt koyuyor önümüze.

Ne dersiniz?

Siz de büyük düşünmeye hazır mısınız?

Bir Cevap Yazın