+905325441237
bora@ozkent.co

Mark Zuckerberg’in Baba Gibi Misyonu

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

991430-ZuckerbergAFP-1447504753.jpgYıllardır yönetim danışmanlığı işindeyim am şu “misyon cümlesi” meselesi kafama hala bir türlü oturmadı.

Misyonunu hissedarlarına, müşterilerine değer katmak ve sürdürülebilir büyüme sağlamak olarak tanımlayan o kadar çok basmakalıp firmaya rastladım ki, misyon cümlesi yazmanın adet yerini bulsun babından yapılan bir diğer kurumsal uydurmaca olduğuna inanmaya başladım.

Bugün internet üzerinde yaptığım küçük bir araştırmada da çalışanlarını harekete geçirecek, yüreklerini işlerine vermelerini sağlayacak, yaptıkları işe anlam katacak şöyle baba bir misyon cümlesini bir türlü bulamadım anlı şanlı firmalarımızın web sayfalarında (bildiğiniz varsa paylaşın benimle).

Bence misyon cümlesi Facebook’unki gibi baba bir fikir barındırmalı içinde. Dahi kurucusu Mark Zuckerberg’in zihninden satırlara dökülen şu meşhur cümle gibi olmalı misyon dediğin: İnsanlara paylaşma gücü vererek, dünyanın daha açık ve daha bağlantılı hale gelmesini sağlamak.”

Düşünsenize böyle bir şirketin çalışanı olduğunuzu. Dünyaya, insanlara değer katmaya odaklı bir kuruluşun bir neferisiniz; insanların sizin sayesinde daha bağlantılı, daha açık ve daha büyük paylaşma gücüne sahip hale geldiklerine inanıyorsunuz. İnsan gurur duymaz mı işinden, daha bir şevkle sarılmaz mı mesleğine.

Üstelik patronunuz bu havalı misyonu lafta bırakmıyor, her gün yaptığı yatırımlarla, aldığı risklerle kurumun misyonunu yerine getirmesi için var gücü ile çalışıyor. Ana marka Facebook insanlar arasında sosyalleşmeyi güçlendirirken, satın alınan Instagram ile fotoğraf paylaşımı, Whatsapp ile ise mesajlaşma bambaşka bir boyuta dönüşüyor.

Bunlarla da yetinmiyor ki Zuckerberg.

Nispeten yeni yatırımlarından Oculus ile insanları sanal gerçeklik üzerinden buluşturmaya, kilometrelerce mesafedeki kişilerin ortak deneyimler yaşamasına yardımcı oluyor. Zuckerberg sanal gerçekliğin gelişmesi ile insanların artık bilgisayara ihtiyaç duymayacaklarını, yer ve zamandan tamamen bağımsız olarak çalışabileceklerini ve sosyalleşebileceklerini iddia ediyor.

Facebook’un bir diğer yatırım alanı ise herkesin internete erişmesini sağlamak. Aquila adlı girişimde gökyüzünde üç aya kadar kalabilecek dronları yaratmaya çalışan dahi girişimci, bu dronlar üzerindeki lazer yansıtıcılarla dünyanın en ücra köşelerine interneti getirmeye çalışıyor. Tam da baba gibi misyona sahip insanların kalkışabileceği nitelikte dev bir proje değil mi sizce de?

Mark ve eşinin servetlerinin neredeyse tamamını (Değer 45 milyar doları bulan Facebook hisselerinin %99’u) Chan Zuckerberg Vakfına bağışladıklarını da söylemeden geçmemek lazım bu arada. Vakfın amacı “insan potansiyelini geliştirmek ve eşitliği teşvik etmek”. Özellikle eğitim ve zor hastalıkların tedavisi alanlarında projeler yürütülüyor girişimin dev kaynakları ile.

Ülkemizden de böyle baba misyonu olan girişimciler ve şirketler çıksa keşke diyeceğim ama…

Bir Cevap Yazın