+905325441237
bora@ozkent.co

Meditasyonla (Şimdilik) Çok Başarısız Sınavım

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Bir insan evladının Bali’nin Ubud bölgesinde zaman geçirip memlekete dönünce “bundan sonra meditasyon yapacağım her gün ya!” dememesi imkansız.

Her yeri tapınaklarla dolu, her köşesinde tütsüler yakılan, spiritüel faaliyetten geçilmeyen, yemyeşil sessizlikler ve göz alıcı güzellikteki bir tabiatın içindeki Ubud’da doğal meditasyon seanslarını yaşıyorsunuz farkında bile olmadan.

İnsanın beyni boşalıyor, iç sesiniz susuyor ve şimdiye kadar pek de ciddiye almadığım “anı yaşamak” deneyiminin şahaneliğini kavrıyorsunuz bu güzel beldede.

Bir de Ubud’luların yüzlerinden hiç eksilmeyen gülümsemelerine ve her an size de hissettirdikleri “iç huzur”larına tanık olunca meditasyon yapmayı istemeniz kaçınılmaz oluyor. Siz de onlar gibi görmek istiyorsunuz dünyayı.

Lakin orası Ubud, burası gerçek hayat …

Dün gece ev ahalisi yattıktan sonra ilk meditasyon denememe giriştiğimde gerçek hayatta işlerin pek Ubud’taki gibi yürümediğini hemen anladım.

Tam rahat bir oturma pozisyonunda gözlerimi yumup iç sesimi kapatmaya çalışıyordum ki güzel kızım bitti yanımda.

Ne yaptığımı hiç anlamadığını gösteren şaşkın bakışlarla “odamda sivrisinek var baba, ısırdı beni” dedi. Ertesi günü okullar açılacağından ve saatte epey ilerlediğinden kızımı hemen uyutmam endişesiyle sivrisinekle mücadeleye başladım. (Ubud’ta sivrisinek yok muydu ne?)

Önce odaya dalıp şerefsizi duvara yapıştırmak istediysem de bunun meditasyonuma iyi gelmeyeceğini ve “kötü karma” yaratacağını düşündüm. Evde prize takılan sinek-kov aletlerinin ve böcek uzaklaştırıcı vücut spreylerinin nerede olduğunu araştırmaya başladım.

Araştırmalarım biraz gürültü yaratmış olacak ki, önce sevgili eşim sonra da yardımcımız uyandılar. Bu tür şeyler arandıklarında hiç bir zaman bulunamadıklarından evde bir kargaşadır başladı.

Sonunda onları olmaları gerektiği gibi banyoda ya da ardiye de değil de mutfakta buldu yardımcımız. Aranan şeyi yerinde bulamayınca her zaman sinirlenen bendeniz de iyi karma ve meditasyon isteği sizlere ömür. Eşimin benim sinirlememe haklı olarak biraz bozulması da işin cabası.

Yattım, uydum.

Bir şey yapmaya niyetliyseniz üstüne gitmelisiniz ama. Hemen pes etmemelisiniz.

Geceki başarısız deneme beni yıldıramazdı. Sabah 5’te uyandım, niyetim önce sabahın sessiz saatlerinde meditasyon yapmak, sonra da sonu gelmez tatillerden dolayı çok ihmal ettiğim işlere dönmekti.

Sonra olaylar şöyle gelişti.

Tam yerime yerleşmiş gözlerimi kapatmışken Lucky ve Pati hanımlar (evimizin kedileri) arzı endam edip kendilerini doyurmam gerektiğini önce mırıldanarak sonra yüksek sesle miyavlayarak bildirdiler.

Kedileri doyurup, odanın kapısını kapatmış, seansıma yeniden dönmüştüm ki sevgilim eşim (o anda saat 05:00) “sevgilim iyi misin?” diyerek yanıma geldi.

Aslında hep çok derin uyuyan ve gerçekten de bomba atılsa uyanmayan sevgilim bugünün kapının tıkırtısına uyanmış meğerse. Onu iyi olduğuma ikna edip, dün geceki sinirlenmemle ilgili gönlünü alıp yatağa geri gönderdiğimde hala kararlıydım; meditasyon yapacaktım.

Yeniden yerimi aldım, gözlerimi kapattım, hazırdım.

Ve sonra bahçenin sulama sistemi ve onu destekleyen hidrofor büyük bir gürültüyle devreye girdi.

Ve sonra semtimizin kabadayı köpekleri büyük bir gürültü ile birbirileri ile kavga etmeye başladılar.

Ve sonra yakındaki köyün horozları kıyametleri koparttılar.

Ve sonra…

Neyse uzatmayım. Anladım ki gerçek hayatta meditasyon yapmak Ubud tatilindekine benzemiyor. Yılmadım, yine deneyeceğim. İlla ki sessiz bir beş dakika bulacağım kendime.

Sessizlikler bulacağınız bir gününüz olsun.

Bir Cevap Yazın