+905325441237
bora@ozkent.co

Melih Gökçek, Angeline Jolie, Santorini…

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Santorini Güney Ege’de küçücük bir ada; toplam yerli nüfusu 15.000 kişi, yüz ölçümü ise sadece 73km kare.

Küçüklüğüne karşın bu adaya yılda 1 milyon civarında turist geliyor ve iki-üç günlük kısa konaklamaları sırasında 2 Milyar dolar üzerinde bir parayı adada bırakıyorlar. Basit bir hesapla ada gelen turistlerden ortalama kişi başı 2.000 dolar gelir elde ediliyor.

Santorini ile kıyaslanamayacak güzelliklere ve imkanlara sahip Türkiye’nin kişi başı turizm gelirleriyse 600 dolarlar civarında. Üstelik turistlerin Türkiye’deki konaklama süreleri Santorini’nin epey üstünde. Yani gün başı harcama olarak bakarsak aradaki fark Türkiye aleyhine daha da fazla yükseliyor.

Pek  ama neden bu küçücük Yunan adası Dünya zenginlerini kendisine çekerken, doğanın ve tarihin her türlü güzelliği bahşettiği ülkemize, tabiri caizse, sadece gariban turistler geliyorlar?

Geçen hafta Santorini’yi gezmiş birisi olarak söyleyebilirim ki, aslında doğa Santorini’ye pek de cömert davranmamış. Tamamıyla volkanik bir oluşum olan ada son derece çorak; bir kaç fıstık ağacının dışında neredeyse hiç yeşillik yok. Ayrıca adada hiç bir su da olmadığından tuzlu arıtmasına gidilmiş.

Santorini’de tarihi bir esere de rastlayamıyorsunuz pek. Depremler her şeyi silmiş götürmüş. Gerçi batık kent Atlantis’in burada olduğuna dair bir efsane var, ama elde hiç bir somut kanıt bulunmuyor.

Ve Santorini’de bildiğimiz anlamda plajlar da yok. Sadece siyah volkan kayalıklarının üzerinden denize girebiliyorsunuz. İlginç bir deneyime benzemekle birlikte, klasik deniz-kum eğlence anlayışına pek de uymuyor.

Uzun lafın kısası, Türkiye’nin turistik tanıtımlarında hep öne çıkardığı konular Santorini’nin pazarlama ajandasında yoklar, adları dahi geçmiyor.

Peki ne var Santorini’de?

Durum özetle şu: Adanın güzelliğini aslında insanlar yaratmışlar.

Volkanik yapısından dolayı inanılmaz dik açıyla denize inen yamaçların üzerine yapılan evler, butik oteller ve restoranların hepsi birbirinden güzeller.

Bu kadar mimari olarak uyumlu, birbirine saygılı, farklı ama armonik yapıyı ben bir arada görmedim. İnsan fotoğraf çekmeye doyamıyor, gözünüz güzellik görmekten yoruluyor.

Aynı insanlar bu güzelim binalarda birbirinden şık dükkanlar, konaklama tesisleri ve restoranlarla hizmet veriyorlar. Her yerde sakinlik, güzellik, duruluk ama şıklık hakim. Bir tane bile floreasan ışıklı restorana rastlamadım bu arada.

Ada da yemekler de pek güzel. Hayır, bizim mutfağımızdan çok da farklı değiller ama en dandik restoranda bile bir özen, detaycılık ve farklılık var.  Üstelik fiyatlar da genellikle makul…

Ama en önemlisi doğayı korumak konusunda gösterilen inanılmaz hassasiyet.

Ada’da bizim güzelim Antalya, Alanya kıyılarını teslim ettiğimiz ucube 5 yıldızlı dev çirkinlikler yok: sadece butik oteller ve pansiyonlara izin veriliyor. Üstelik bu düşük yatırımlı tesisler günlük 20.000 Euro (evet yanlış okumadınız) gibi fiyatlarla oda satabiliyorlar.

Ada’da bizim medeniyet sandığımız otoyollar, altgeçitler, viyadükler’den de eser yok; hatta pek çok yere hala eşeklerle ulaşım sağlanıyor. Ve Ada, bırakın cruize gemilerinin yanaşabileceği bir limana sahip olmayı, dev gemilerin demir atacağı bir yeri bile yok. Su çok derin olduğundan gemiler açıkta manevra halinde çalışan motorları ile salınıp duruyorlar.

Santorini’yi Melih Gökçek gibi medeniyeti “ağaç kesmek”, “yol yapmak”, “beton dökmek” sanan güzide bir Türk belediye başkanı yönetse ne olurdu durumu bilemiyorum.

Ama Melih Gökçe’nin hızla betonlaştıracağı Santorini’nin Angelina Jolie-Bradd Pitt çiftinin 5 milyon Euro para harcayıp ev satın alacağı, turistlerin binlerce Euro’ya pansiyon irisi mekanlarda konaklayacağı bir yere dönüşmeyeceğine eminim.

Anlayacağınız güzellik sonunda zenginlik getirir.

Çirkinlikler ise…

Neyse, bugünlük bu kadar…

Bir Cevap Yazın