+905325441237
bora@ozkent.co

Mikroçipler Artık Damarlarınızda: Sindirilebilir Haplar

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bilgisayar çipleri küçüldükçe kendilerine yeni uygulama alanları buluyorlar: Bugünkü konumuz “dijital haplar”

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Gıda ve İlaç otoritesi (FDA) sindirilebilir mikroçiplerin kullanımını onayladı. Bu çipler hem doktorların ilaç reçetelerini nasıl yazacaklarını, hem de hastaların ilaç kullanma alışkanlıklarını kökten değiştirebilir.

Bildiğiniz haplara benzeyen mikroçipler içlerindeki dijital algılayıcılar ile hastanın doktoruna ilacın alınıp kana geçtiği bilgisini veriyorlar.

Bir kum tanesi büyüklüğündeki mikroçipler kandaki manezyum ve bakır oranlarını ölçmek için tasarlanmışlar. Ölçüm bilgilerini düşük voltajlı bir elektrik sinyaline dönüştüren akıllı haplar, bu veriyi hastanın üzerindeki bir aktarıcıya yolluyorlar. Bilgi daha sonra doktorun cep telefonuna mesaj olarak gönderiliyor.

Deriye takılan algılayıcılar aynı zamanda hastanın nabzı, vücut ısısı ve solunum düzeni ile ilgili bilgileri de toplayarak, hastanın ilaca verdiği tepkiyi de doktoruna mesaj olarak aktarabiliyorlar. Tabii dilerse, hasta kendi cep telefonuna da bu bilgileri indirebiliyor.

Hasta-ilaç ilişkisini bu kadar yakından gözlemleyen doktorların önünde ilaç dozunu tam doğru olarak belirlemekten, alternatif ilaçlar önermeye kadar yeni ve etkili tedavi yöntemleri açılıyor. Hastanın ne yediğini de takip edebilen bu sindirilebilir mikroçipler, doktorların kötü hasta alışkanlıklarına anlık müdahelesini de mümkün hale getiriyor.

Şu anda sadece placebo etkisi olan ilaçlar için onay alan mikroçiplerin ileride gerçek ilaçlara da yayılacağı bekleniyor. Projeyi geliştiren Proteus Digital Health, çiplerin kullanıma geçmesinin sağlık sektöründe yepyeni inovasyonların da önünü açacağını iddia ediyor. Aşağıdaki videoda bu hapların işleyişini daha yakından inceleyebilirsiniz. Bakalım daha neler göreceğiz?

Bir Cevap Yazın