+905325441237
bora@ozkent.co

Moneyball: Muhteşem Bir İnovasyon Filmi

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Benim gibi sıkı bir Paul Auster okuru iseniz ister istemez beyzbolu biraz öğrenmek zorunda kalırsınız. Broklyn’li yazarın hemen hemen her romanında kahramanların beyzbol üzerine bir sohbetinin olduğu, beyzbolun gerçek hayatla karşılaştırıldığı bir bölüm mutlaka olur.

Üstüne üstlük bir de Boston Red Sox’un bir beyzbol maçını kendi stadyumlarında (ki bu stadyumu filmin bir bölümünde görüyoruz) canlı olarak seyretme şansını da bulmuştum bir ABD seyahatinde.

Çıkarımım şu: Beyzbol biz heyecan sever Türkler için fazlası ile yavaş bir oyundur ve Amerika’lıların bu tutkusunu anlamak bizler için neredeyse imkansızdır. Zaten stadyumdan aklımda kalan tek olumlu anı da muhteşem sosisli sandviç ile biramı yudumlarken güneşlenmenin keyfiydi. Maçtan hiç bir şey anlamadığım gibi inanılmaz derecede sıkıcı bulmuştum.

Neyse ki Moneyball aslında bir beyzbol filmi değil.

Moneyball şimdiye kadar gördüğüm en iyi inovasyon filmi.

Moneyball, inovatör olmak isteyen bireylerin ya da inovasyonu desteklemek isteyen yöneticilerin mutlaka izlemesi gereken ders niteliğinde bir film.

Moneyball inovatörlerin karşılaştıkları zorlukları ve bunları aşmak için uyguladıkları yöntemleri arka planda bir beyzbol takımı ve yöneticisi ile ilişkilendirerek anlatan destansı bir hikaye.

Üstüne üstlük Moneyball çok iyi bir sinema filmi. Brad Pitt’in başrolde harikalar yarattığı (sanırım Oscar’a aday gösterilir ve bence alabilir de) Moneyball, Michael Lewis‘in çok satan kitabından uyarlanmış. Yönetmen Bennett Miller. (Filmin IMDB Ratingi:8)

Film Oakland A’s takımının genel yöneticisi Billy Beane’in (Brad Pitt) oyuncu seçimi prosedürlerini alaşağı ettiği 2002 sezonunun gerçek hikayesini anlatıyor. Filmin konusunu anlatarak sinemaya gideceklerin keyfini kaçırmak istemiyorum.

Sadece şu kadarını söyleyim.

Billy, takımın diğer takımlara oranla düşük bütçesi yüzünden sezonu kaybetmeye neredeyse zorunludur. Yale’den ekonomi üzerine mezun olmuş matematik dahisi Peter Brand’in inovatif oyuncu seçimi tekniğine inanan Billy, bütün beyzbol camiası tarafından alay konusu olur. Filmin genel akışı hakkında fikir verecek fragmanına şu linkten ulaşabilirsiniz:  http://www.youtube.com/watch?v=AiAHlZVgXjk

Filmin tamamı Billy’nin bu zorlu ve radikal inovatif kararını hayata geçirirken verdiği şahane mücadeleyi, inovasyon karşıtlarının onu parçalamak konusunda açtığı kanlı savaşı, stratejiyi, taktiği ve kutunun dışında düşünmeyi anlatıyor. Üstelik bu anlatım gerçekçi ama hiç de didaktik değil. Son derece yoğun bir duygusallık da bütün film boyunca kendini hissettiriyor. Özellikle filmin final sahnesi uzun süre hafızalardan silinmeyecek kadar etkileyici.

Film’de Billy’nin kızının ona söylediği şahane bir şarkının eşliğindeki film fragmanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu sahnenin benim de gözlerimi yaşarttığını söylemeden geçemeyeceğim. Bakalım ileride kızım da benim için şarkılar söyleyecek mi?
http://www.youtube.com/watch?v=pgh6HQSM1gM

Sakın kaçırmayın by filmi derim. Umarım en yakın zamanda filmin DVD formatı da yayınlanır da ben de inovasyon derslerimde filmdeki şahane dialogları kullanabilirim.

Bir Cevap Yazın