+905325441237
bora@ozkent.co

Müşteri Odaklılık Yalan Testi Mektubu

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Duvarlarında “müşteri odaklılık en birinci değerimizdir” yazmayan şirket kalmadı iş aleminde. Büyük kurumlar palavracılığı zaten severler, müşteri odaklılık ise en sevilen palavralardan.

Aslında “müşteri” kelimesini kullanmak bile hata bana kalırsa. Onun yerine “insana” odaklanmaya ne dersiniz?

Çünkü sizin müşteri diye çağırdığınız ve yürüyen birer cüzdan olarak gördüğünüz varlıklar birer insanlar. Belki sizin için birer istatistik onlar ama aslında birer insanlar. Ve eğer insanlara insan gibi davranırsanız onlar da size iyi davranırlar. Bu kadar basit.

Sevgili Pınar Kaçar sizin için bir müşteri mektubu aldı kaleme. Lütfen sabırla okuyun bu mektubu.

Sonra da elinizi vicdanınıza koyun. Siz sahiden insan odaklı mısınız, Pınar’ı ve ona benzeyen milyonlarca insanı yakından tanımaya, onlara emsalsiz deneyimler yaşatmaya hakikaten niyetli misiniz?

Yok eğer değilseniz, rica ediyorum indirin o tabelaları duvarlardan. Bari yalancı durumuna düşmeyin.

“Merhaba,

Benim adım Pınar. Milyonlarca müşterinden sadece biriyim. İlgilenmem gereken eşim ve kızımın yanı sıra, çok yoğun geçirdiğim bir iş hayatım var. Gün içinde sürekli koşturmam ve bir çok şeyi birden düşünmem gerekiyor. Bir taraftan da hayallerim, ihtiyaçlarım ve hayatımda karşılaştığım zorluklarım var. Yani herkes gibi bir insanım ben de!

Bana uzun zamandır, senin için sadece müşterilerinin içinde bir isim, ya da alışveriş yapan bir hesapmışım gibi davranıyorsun ve gerçekten buna katlanamıyorum. Oysa ben tek bir müşteriyim, yaşamım ve ihtiyaçlarım başka. Diğer müşterilerine benzer beklentilerim olsa da, benim için farklı ne yapacağını düşünme zamanın gelmedi mi?

Dünya değişiyor, teknoloji günden güne gelişiyor ve müşteri olarak beklentilerimiz de öyle. Artık senin ürünlerini alabileceğim daha fazla seçeneğim ve bana ulaşmaya çalışan bir çok marka var. Benim sana eskisi gibi ihtiyacım yok, senin bana ihtiyacın var!  

Bu nedenle artık kendini değiştirmeli ve bana daha farklı şeyler söylemelisin. Neden işe beni “gerçekten” tanımakla başlamıyorsun? Ben, tek bir müşterin olarak Pınar; kim? Hayalleri nedir, hayatini nasıl yasar? Bir markaya bağlanmam için önceliklerim nelerdir? Beni gerçekten tanısan, herkese gönderdiğin o sms mesajlarını göndermez, ya da son çıkardığın ürünü alabilecek bir gelirim olmadığını bilirsin.

Bir günde ne kadar çok markadan tanıtım mesajı aldığımın farkında değil misin? Senin, hiç ihtiyacım olmayan bir ürününü bana satmaya çalıştığın reklamına bakmadan geçiyorum ve sen de boşuna para harcıyorsun. Bunun yerine benim hayatımı nasıl kolaylaştıracağını, benim hayallerim için neler yapacağını düşünmeye başlamaya ne dersin?

Hepimiz için zaman çok önemli. Bana kolay ve hızlı kullanacağım ya da temel ihtiyaçlarımı çözebileceğim ürün ve deneyimler tasarlamaya var mısın? Örneğin 60 m2 olan evimde kullanamayacağım bir ürünü bana tanıtmak yerine, küçük evlere özel ürünler yapsan? Ya da beni arayıp mağazanıza çağırmak yerine, ürünlerinizi iş yerime getirseniz ve ben de zaman kazansam?

Hayatımı kolaylaştırmanıza, beni prosedürler ve detaylarla uğraştırmamanıza ihtiyacım var. Gerçekten sizin için değerli ve özel olduğumu bilmeye ihtiyacım var. Beni önemsediğinizi hissetmek istiyorum. Bunun için tek yapmanız gereken beni tanıyarak, benim gözümden bakabilmek! Böyle bir deneyimi yaşayabilirsem seninle daha uzun yıllar kalacağım ve seni herkese tavsiye edeceğim.

Hadi benden başla!”

Hadi Pınar’dan başlayın insanlara odaklanmaya…

Bir Cevap Yazın