+905325441237
bora@ozkent.co

Müşterileriniz Korkutun!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

FEARMüşteri deneyiminin temeli müşterilerle duygusal bağlantı kurmaya dayanır. Bundan daha önce sık sık blogumda bahsetmiş ve kitabım Emsalsiz’de müşterilerle duygusal bağ kurmanın yöntemleri üzerinde uzun uzun durmuştum.

Aşağıdaki video ortaya atılan iddia ise müşterilerle duygusal bağ kurmaya yeni bir boyut getiriyor.

Şimdiye kadar biz hep “olumlu” duygulardan bahsediyorduk müşteri deneyimi yönetimi deyince. Ama izleyeceğiniz videodaki kısa kliplerini izleyeceğiniz reklamları yapan reklam ajansı, insan davranışını etkileyen en önemli duygunun “korku” olduğunu iddia ediyor.

İnsanların “korktukları” anda karşılaştıkları markalarla daha derin duygusal bağ kurduğu fikrinden yola çıkarak deneyimsel kelimesinin İngilizce karşılığı olan “experiential” sözcüğünü değiştirip “exFEARantial” haline getirmişler. Sanırım bu yeni sözcüğü Türkçe’ye “korkuya dayalı, korkutsal” gibi çevirebiliriz.

Şahsen ben müşterilerimi korkutmak istemem. Ama videoda ortaya atılan iddialar ve elde edilen sonuçlar hiç de fena değiller. Ve kabul etmek gerekir ki son derece akılda kalıcı pazarlama faaliyetleri bunlar. Buyrun izleyin, yorumu sizlere bırakıyorum.

Not: Bazı arkadaşlar videonun kara mizah formatında reklam dünyasına eleştirel bir bakış getirdiği konusunda beni uyarmışlar. Biliyorum dostlar, şakanın bir parçası olmak benim de hoşuma gitti sadece:)

Bir Cevap Yazın