+905325441237
bora@ozkent.co

Mutluluk Bulaşıcıdır!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Happy-FaceMüşteri deneyimi yönetiminin odak noktası, müşterilere başkalarına anlatamaya değecek kadar farklı ve olumlu deneyimler yaşatmaktır. Eğer müşterilerinize bu kadar olumlu deneyimler yaşatırsanız hem size sadık kalırlar hem de adeta gönüllü pazarlamacınız gibi çalışarak sizi arkadaşlarına anlatırlar.

Yukarıdaki satırları okuduktan sonra “tamam da, müşteriler hangi deneyimleri başkaları ile paylaşırlar” sorusu aklınıza gelebilir doğal olarak. Neyse ki yeni bilimsel araştırmalar bu önemli sorunun yanıtını veriyorlar bize.

Örneğin psikoanalist Donal Winnicott, bebeklerin ilk duygusal davranışının annelerinin gülümsemesine gülümsemekle karşılık vermek olduğunu keşfetmiş. Anlaşılan o ki, neşe ve mutluluk hepimizin yaradılışına işlenmiş durumda. Beynimizin ön sol korteksi iyimserlik ve esneklik gibi davranışlarımızın yaşadığı bölgedir. Budist rahipler üzerinde yapılan bir araştırmada meditasyonların en mutlu evresinde beyinlerinin bu kısmının canlandığı tespit edilmiş.

Esas önemli olan şu: Mutluluk insanları bazı davranışlara sürükleyebiliyor. Örneğin Winnico’un çalışması, bebeklerinin gülümsemesini başkaları ile paylaşan insanların mutluluk seviyelerinin yükseldiğini göstermiş. Mutluluk duygusu, insanları yaşadıkları deneyimleri başkaları ile paylaşmaya iten en temel faktöre benziyor. Örneğin bir pazarlama profesörü olan Jonah Berger ünlü The New York Times gazetesinde yayınlanan yaklaşık 7.000 makaleyi okuyanların başkaları ile paylaşma eğilimi açısından incelemiş; araştırma, pozitif makalelerin en çok paylaşılan makeleler olduğunu göstermiş.

Google’dan Abigail Posner insanların mutlu deneyimlerini başkaları ile paylaşma arzusuna “enerji takası” adını veriyor. Posner’e göre bize enerji veren bir deneyim yaşadığımızda başkaları ile paylaşarak enerji ve coşku transferi yapmaya çalışıyoruz. Bu şekilde kendimizin de mutlu ve enerjik olduğunu başkalarına göstermiş oluyoruz aslında. Başkalarının mutluluk dolu facebook paylaşımlarını beğendiğimiz zaman ise bir yandan onların coşkusuna ortak oluyor, aldığımız enerji sayesinde kendi mutluluğumuzu da yükseltiyoruz.

Müşterilerinize yaşattığınız deneyimlere, onları ne kadar mutlu ettiği açısından gözden geçirmekte büyük yarar var gibi. Eğer onları çok mutlu ederseniz, sonuçta siz de çok mutlu olacaksınız.

Yararlanılan Kaynak: http://blog.bufferapp.com/science-of-emotion-in-marketing

Bir Cevap Yazın